Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Cena zlata závratně roste. Kam až?

Česko

Za 1095 dolarů za troyskou unci se prodával drahý kov na světových burzách * MMF se daří nalézt kupce pro své zlaté rezervy

LONDÝN/PRAHA Jen necelých pět dolarů dělí cenu zlata od překonání magické hranice jedenáct set dolarů za troyskou unci. Podle analytiků za takovým zdražováním tohoto kovu stojí centrální banky, které se jeho nákupem snaží diverzifikovat své rezervy.

Cena zlata se včera obchodovala až za 1095,40 dolaru za troyskou unci, tedy více než 19 210 korun za 31,1 gramu tohoto drahého kovu. Zlato tak druhý den po sobě překonalo rekordní hodnoty. Již v úterý se totiž jeho cena dostala až na 1087,80 dolaru za troyskou unci.

„Normálně bychom po velkém jednodenním nárůstu ceny zlata očekávali korekci, ale oslabující dolar jeho růstový trend jen podporuje,“ cituje server deníku The Wall Street Journal Patricka Laffertyho, poradce pro obchodování s komoditami makléřské firmy MF Global. MMF přeje štěstí Zlato začalo stoupat k rekordním hodnotám poté, co Mezinárodní měnový fond (MMF) oznámil, že indická centrální banka od něj na konci října odkoupila 200 tun zlata za 6,7 miliardy dolarů. Indie je největším světovým spotřebitelem zlata. Každý rok ho doveze mezi 700 až 800 tunami, což představuje zhruba 20 procent roční světové spotřeby.

„Tato transakce naznačuje, že i navzdory převažujícím vysokým cenám jsou centrální banky z rozvojových zemí stále ochotny nakupovat zlato, aby diverzifikovaly své měnové rezervy,“ uvedli ve zprávě pro své klienty analytici německé banky Commerzbank.

Podle dobře informovaného zdroje v MMF, na kterého se odvolává agentura AFP, měl fond štěstí, že se mu podařilo Indii prodat 200 tun zlata za tržní cenu. Zlato totiž tento rok zdražilo o více než 20 procent. Například ještě letos v lednu se troyská unce zlata prodávala za méně než 900 dolarů a loni v dubnu zhruba za 850 dolarů.

MMF plánuje během následujících let prodat ze svých rezerv celkem 403,3 tuny zlata. Necelou polovinu se mu právě podařilo za tržní cenu prodat Indii. MMF, který je po Německu a Spojených státech třetím největším držitelem zlata, ho v současnosti ve svých rezervách má zhruba 3117 tun.

Na konci září, kdy MMF oznámil své plány rozprodat část svých zlatých rezerv, se někteří analytici obávali, že bude jen stěží hledat kupce a že tak velké množství této suroviny bude tlačit cenu ke dnu. Poslední vývoj však jejich obavy nepotvrdil a dal za pravdu zastáncům teorie, že na zlato měnového fondu čekají nedočkaví kupci.

„Existují náznaky toho, že alespoň jedna další centrální banka může s MMF vyjednávat o koupi zlata,“ cituje agentura Reuters Johna Meyera, analytika Fairfaxu. Jedinou otázkou tedy nyní zůstává, kdo koupí zbývajících 203,3 tuny drahého kovu.

„Odhadujeme, že by to mohla být Čína, nějaká asijská země, Rusko nebo opět Indie,“ uvedl Bart Melek, ekonom firmy BMO Capital Markets. Podle něj totiž tyto země mají relativně malé rezervy zlata v porovnání s jejich rezervami v cizích měnách. Mohly by tak chtít nákupem zlata nahradit část svých zásob amerických dolarů.

Ustupující význam oslabujícího dolaru pro státní rezervy se znovu dostal na výsluní minulý měsíc. Tehdy totiž zesílily zprávy o tom, že by některé státy Perského zálivu mohly přestat používat americkou měnu pro obchodování s ropou.

Přestože cena zlata v posledních dnech trhá rekordy, jedná se pouze o nominální maxima. Absolutního rekordu dosáhla cena tohoto drahého kovu v lednu roku 1980, kdy se ho troyská unce prodávala za 850 dolarů. V dnešních cenách by tak stála 2300 dolarů.

O možnosti překonání i této hodnoty se nyní mezi analytiky živě diskutuje. Všichni se shodují, že zlato má před sebou skvělou budoucnost a jeho cena i nadále poroste. Nemohou se však shodnout na tom kam až. Americký investor sídlící v Singapuru Jim Rogers tvrdí, že cena zlata se během této dekády zdvojnásobí a troyská unce se bude prodávat za více než dva tisíce dolarů. S tím ale nesouhlasí ekonom Nouriel Roubini, který předpověděl současnou krizi. „Cena zlata možná dosáhne zhruba 1100 dolarů, ale 1500 nebo 2000 je nesmysl,“ řekl.

***

Vývoj cen zlata na světových trzích Cena v USD za troyskou unci (31,1034807 gramu) Zdroj: Colosseum/ Hel

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!