Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Centrum Prahy ‚okupují‘ koloběžkáři a pivní kola, městská policie se ale zaměří na cyklostezky

Cyklohlídka pražské městské policie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cyklohlídka pražské městské policie. | foto: Městská Policie Praha

PRAHA Nošení přilby, reflexní odrazky či respektování chodců. Ti, kdo přes léto šlápnou v hlavním městě do pedálů, musejí počítat s tím, že na ně bude upřena větší pozornost než obvykle. Pražští strážníci o prázdninách obsadili vybrané cyklostezky. Na nich dohlížejí, jak jezdci dodržují povinnosti spojené s pohybem na kole.

„Účelem akce je informovat širší veřejnost o tom, jak se správně chovat na pozemní komunikaci, kdo je cyklista, kdo chodec. Jak se má cyklista pohybovat – jde vlastně o řidiče nemotorového vozidla, měl by tedy jezdit po správné straně,“ přiblížila LN mluvčí městské policie Irena Seifertová s tím, že jde o preventivní akci.

Strážníci podle ní chtějí upozorňovat i na nutnou vzájemnou toleranci mezi cyklisty a chodci. Uživatelé bicyklů totiž nejsou jediní, kdo stezky využívá. „Zároveň chceme informovat o povinné výbavě. Ne každý cyklista ví, co přesně do ní patří. Třeba, že k povinné výbavě osoby do 18 let patří helma, a to dokonce i na koloběžce,“ uvedla Seifertová.

Cyklohlídka pražské městské policie.
Nabádat k nošení cyklistické přilby se vyplatí.

První akce se uskutečnila minulé úterý na cyklostezce A23, jež spojuje Petrovice, Horní Měcholupy a Hostivař. Uniformovaní muži narazili na nedostatky v povinné výbavě u 23 cyklistů; pochybili především tím, že jejich kola nedisponovala odrazkami. Zastavili rovněž čtyři nezletilé koloběžkáře bez ochranné přilby.

Kontroly by měly v létě probíhat každé úterý a čtvrtek i na dalších místech cyklostezky A2 propojující podél Vltavy sever a jih Prahy: u zdymadel v ulici Vltavanů, na pomezí ulic Povltavská/Vodácká a v ulici U Kempinku. Strážníci by tam měli hlídkovat od deseti do osmnácti hodin.

Nutno ovšem podotknout, že jezdci na cyklostezkách nejsou hlavním problémem, jenž metropoli v této oblasti svírá. Prahou denně křižují stovky až tisíce uživatelů sdílených bicyklů a koloběžek, kteří porušují pravidla pro jízdu na těchto prostředcích – nenosí přilby, proplétají se mezi davy lidí na chodnících či parkují na místech, kde by neměli.

Dalším městským neduhem jsou takzvaná pivní kola neboli vozidla s řidičem poháněná skupinkou šlapajících lidí, kteří zároveň popíjejí pivo. Ač jsou bezmála dva metry široká a pohybují se po silnicích, nemají motor, a tak jsou zákonem vnímána stejně jako jízdní kola nebo koloběžky. Jejich stinnou stránkou je vedle mnohdy opilých cestujících také skutečnost, že pomalou jízdou brzdí auta i tramvaje a jsou nebezpečná pro chodce. Z toho důvodu se pivní kola již nemohou pohybovat po Letné. Během léta se měl zákaz rožšířit pomocí značek i na centrum metropole. Nakonec se ale zdrží - kvůli námitce podané firmou dodávající do vozítek pivo.

Podle Seifertové se pražští strážníci zaměřují v rámci své běžné služby i na tyto záležitosti. Jen za prvních šest měsíců letošního roku prý řešili v hlavním městě 1760 cyklistických přestupků. „Jsme však přesvědčeni, že kromě restrikce je třeba se danému tématu věnovat také v oblasti osvěty a prevence,“ uvedla.

Rostoucí počet nehod

Cyklistika se v posledních letech těší stále větší popularitě. Počet vyznavačů této aktivity nejen v Praze každoročně stoupá. Častěji provozovaným sportem u nás je pouze fotbal. Také ale roste počet dopravních nehod těchto účastníků silničního provozu, jak LN informovaly počátkem týdne.

Zatímco v roce 2017 se stalo 3790 havárií s účastí cyklistů, loni jich bylo již 4281, což znamenalo bezmála třináctiprocentní nárůst. V důsledku nehody na bicyklu zahynulo v předchozím roce 38 lidí, což je sice historicky nejméně (v roce 2017 jich zemřelo 44), výrazně se ovšem zvýšilo množství vážných zranění, a to z 353 na 396 případů. Téměř u dvou třetin loňských nehod byli navíc cyklisté označeni za jejich viníky.

Alarmující je zejména skutečnost, že jezdci často neváhají usednout na kolo v podroušeném stavu. V roce 2018 způsobili pod vlivem alkoholu a návykových látek 784 havárií, tedy 29 procent všech nehod, které zavinili.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!