Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Bude ještě hůř, soudí podle průzkumu Češi o covidové situaci. Bojí se hlavně o své blízké

ilustrační snímek foto:  Petr Topič, MAFRA

Češi se v souvislosti s pandemií koronaviru nejvíce obávají omezení zdravotní péče o pacienty s jinými problémy a zdravotní stav svých blízkých. Vyplývá to z průzkumu, který provedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Téměř polovina české veřejnosti pak očekává zhoršení situace.
  17:22

Zhoršení stávající epidemické situace se obává 45 procent respondentů, v červenci to bylo 40 procent. Lidé mají obavy o nejrůznější aspekty související s pandemií.

Obavy o poskytnutí zdravotní péče jiným než covidovým pacientům a strach o své blízké vyjádřily v průzkumu, který se konal na přelomu listopadu a prosince loňského roku, čtyři pětiny dotázaných.

Výrazný strach panuje v otázce kapacity nemocnic (68 procent), více než tři pětiny dotázaných vyjádřily obavu o vlastní zdraví (62 procent), polovina lidí je pak ostražitá v otázce kolapsu zásobování potravinami (47 procent). 

V souvislosti s tímto tématem se Češi obávají o ekonomickou situaci České republiky (76 procent respondentů), trápí je také zhoršení ekonomické situace Evropské unie (66 procent), své vlastní domácnosti (rovněž 66 procent) a v neposlední řadě ekonomické situace ve světě (64 procent).

Na přelomu listopadu a prosince 2021 se o vývoj situace v souvislosti s šířením koronaviru velmi zajímala více než pětina (19 procent) respondentů starších 15 let, další polovina dotázaných (50 procent) uvedla, že se o šíření koronaviru spíše zajímá.

Zájem o situaci okolo šíření koronaviru roste s věkem, nejvyšší účast vykazují lidé starší 60 let (79 procent). O téma se dále zajímají lidé, kteří mají špatný zdravotní stav.

V průzkumu vyjadřovali lidé také svůj názor na účinnost protikoronavirových opatření přijatých vládou.

Téměř dvě pětiny dotázaných (37 procent) pokládají opatření proti šíření koronaviru za účinná. Podle více než poloviny respondentů (56 procent), se však opatření míjí účinkem. V porovnání s výsledky za rok 2020, kdy opatření kvitovalo 86 procent lidí, se jedná o významný pokles.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat