Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Česko

Bude ještě hůř, soudí podle průzkumu Češi o covidové situaci. Bojí se hlavně o své blízké

ilustrační snímek foto:  Petr Topič, MAFRA

Češi se v souvislosti s pandemií koronaviru nejvíce obávají omezení zdravotní péče o pacienty s jinými problémy a zdravotní stav svých blízkých. Vyplývá to z průzkumu, který provedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Téměř polovina české veřejnosti pak očekává zhoršení situace.
  17:22

Zhoršení stávající epidemické situace se obává 45 procent respondentů, v červenci to bylo 40 procent. Lidé mají obavy o nejrůznější aspekty související s pandemií.

Obavy o poskytnutí zdravotní péče jiným než covidovým pacientům a strach o své blízké vyjádřily v průzkumu, který se konal na přelomu listopadu a prosince loňského roku, čtyři pětiny dotázaných.

Výrazný strach panuje v otázce kapacity nemocnic (68 procent), více než tři pětiny dotázaných vyjádřily obavu o vlastní zdraví (62 procent), polovina lidí je pak ostražitá v otázce kolapsu zásobování potravinami (47 procent). 

V souvislosti s tímto tématem se Češi obávají o ekonomickou situaci České republiky (76 procent respondentů), trápí je také zhoršení ekonomické situace Evropské unie (66 procent), své vlastní domácnosti (rovněž 66 procent) a v neposlední řadě ekonomické situace ve světě (64 procent).

Na přelomu listopadu a prosince 2021 se o vývoj situace v souvislosti s šířením koronaviru velmi zajímala více než pětina (19 procent) respondentů starších 15 let, další polovina dotázaných (50 procent) uvedla, že se o šíření koronaviru spíše zajímá.

Zájem o situaci okolo šíření koronaviru roste s věkem, nejvyšší účast vykazují lidé starší 60 let (79 procent). O téma se dále zajímají lidé, kteří mají špatný zdravotní stav.

V průzkumu vyjadřovali lidé také svůj názor na účinnost protikoronavirových opatření přijatých vládou.

Téměř dvě pětiny dotázaných (37 procent) pokládají opatření proti šíření koronaviru za účinná. Podle více než poloviny respondentů (56 procent), se však opatření míjí účinkem. V porovnání s výsledky za rok 2020, kdy opatření kvitovalo 86 procent lidí, se jedná o významný pokles.

Autor: