Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Centrum ve Vyškově se podílí na vyšetřování útoku na Skripala

Česko

  20:43
PRAHA - Centrum ochrany proti zbraním hromadného ničení ve Vyškově se podílí na zjišťování toho, kdo a čím útočil ve Velké Británii na bývalého ruského agenta v britských službách Sergeje Skripala a jeho dceru. Uvedla to ve čtvrtek večer Česká televize (ČT). Centrum vypracovalo primární analýzu pro ostatní členy NATO, velení aliance v Bruselu ji centrum předložilo ve středu.

Policisté vyšetřují v supermarketu nedaleko lavičky u které byl nalezen Skripal se svou dcerou. foto: Reuters

Podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška jde o víceméně automatický postup. „Pokud se v členské zemi NATO někde stane událost a je tam podezření na chemický nebo jakýkoli jiný útok, tak toto centrum má za úkol zpracovat analýzu a poslat ji do ústředí,“ řekl mluvčí televizi.

Policistka před pizzerií Zizzi, kterou navštívili Sergej Skripal a jeho dcera,...
Policisté zajistili jedno z míst, kde mohl být nervovým agentem napaden Sergej...

Server zpravodajského týdeníku Respekt ve středu napsal, že analýza se týká toho, jaká látka mohla být při útoku použita a jak mohla být použita. „Než dostaneme autorizaci, není o tom možné informovat. Jde o tajnou zprávu,“ cituje týdeník jednoho ze zaměstnanců vyškovského centra. Očekává se, že zpráva by mohla být výhledově odtajněna, píše Respekt.

Skripal a jeho dcera byli počátkem března nalezeni v bezvědomí na lavičce v anglickém Salisbury. Skončili ve vážném stavu v nemocnici a spolu s nimi i britský policista, který se k nim dostal jako první. Británie je přesvědčena, že byli obětí útoku nervově paralytickou látkou, za kterým stálo Rusko. Británii v tom ve čtvrtek podpořily Spojené státy, Francie a Německo. Západní země zároveň vyzvaly Moskvu, aby poskytla informace o látce Novičok, která byla údajně při otravě použita. Rusko jakoukoli vinu odmítá.

Zřizovatelem vyškovského Centra ochrany proti zbraním hromadného ničení je NATO. Centrum bylo vytvořeno v roce 2007, do přímé ochrany ČR a ostatních členských zemí Severoatlantické aliance se zapojilo v roce 2016. Jeho součástí je speciální počítačový sál s velkoplošnou obrazovkou, jehož pracovníci jsou ve spojení zhruba s 2000 vědci z celého světa. Ti jim pomohou v případě ohrožení analyzovat nebezpečí při použití chemických, biologických a radioaktivních látek ve světě.

Autor: