„Vzpomínám na to dodnes. Zůstává to ve mně napořád,“ přiznal Jaroš po obdržení ceny.
Kde ostatní váhali, Jaroš s Hrubým nepřemýšleli ani vteřinu. Při výstupu na osmitisícový vrchol pomohli dvěma polským horolezcům postiženým výškovou nemocí k návratu do bezpečí. Šlo o vstřícnost, která stála Hrubého veškeré síly.
Na himálajský vrchol Dhaulagiri tak pokračoval osamocený Jaroš. Po dosažení cíle ještě pomáhal k sestupu dvěma vyčerpaným Španělům. Život však dokázal zachránit pouze jednomu z nich.
„Jsou věci, které mě pořád zarážejí. Bylo tam tolik lidí, kteří odmítli pomoci. V případě Španělů nám jen řekli, ať na ně dohlédneme. Na Poláky, kteří vylezli ze stanu do sněhu ve spodkách, všichni jen koukali. Chápu, že jde o slávu a peníze. Jenže život je život,“ vyprávěl Jaroš.
Podobných příběhů nabídlo včerejší slavnostní předávání cen fair play za rok 2008 několik. Udílení proběhlo za dohledu předsedy Evropského hnutí fair play Carlose Goncalvese a bylo to zvláštních devadesát minut.
Bývalý hokejový reprezentant Jaroslav Pouzar se stal držitelem hlavní ceny za celoživotní postoj.
Trojnásobný vítěz Stanleyova poháru a dvojnásobný mistr světa byl jedním z nejférovějších hokejistů své doby. Po konci aktivní kariéry se vrátil do Českých Budějovic a věnoval se trenérské a funkcionářské práci až do doby, kdy onemocněl leukemií.
„Byly chvíle, kdy jsem chtěl se vším skoncovat. Nakonec jsem rád, že jsem ten boj nevzdal. Tohle ocenění mi dává sílu do další práce,“ těšilo držitele olympijského stříbra z Innsbrucku 1976.
Zachraňoval i žokej Váňa S leukemií bojoval stejně tvrdě, jako byl zvyklý na ledě soupeřit o každý puk. „Tahle cena je útěchou hlavně pro manželku. Když mě to chytne, chovám se jak starej dědek. Má to se mnou těžké,“ nezapomněl na vděčnost Pouzar.
Ceny fair play převzali i další známí sportovci. Žokej Josef Váňa v roli diváka zastavil dostih a bleskovou reakcí zachránil jezdce, který byl v bezvědomí po pádu z koně. Mladý brankář fotbalové Sparty Milan Švenger zase pečoval o zraněného motorkáře při dopravní nehodě.