Komodity v posledních měsících posílily o desítky procent, přičemž Standard & Poor’s GSCI index se vyšplhal na nejvyšší úroveň za poslední dva roky. Příčinou je kombinace hned několika faktorů.
Mezi hlavní patří pokračující růst globální ekonomiky, optimismus mezi investory, nepokoje v arabském světě nebo uvolněná měnová politika některých centrálních bank.
Díky ní investoři mnohem více spekulují a jsou ochotnější investovat do rizikovějších aktiv, a proto se přesouvají do akcií a komodit. V neposlední řadě je nutné zmínit i oslabující americký dolar.
Řada komodit se nachází v silném růstovém trendu a atakuje nová několikaměsíční maxima (kukuřice, ropa Brent, stříbro, zlato, masa).
V čele stojí bezesporu energie. Ropa Brent posílila od počátku roku již o 29 procent, benzin ve Spojených státech amerických o 32 procent a topný olej o 25 procent. Nepokoje v arabském světě v kombinaci s růstem globální ekonomiky a optimismem na trzích tlačí ceny energií vzhůru. Výsledkem je zvyšující se inflace, která prozatím trápí primárně rozvíjející se trhy.
Problémem je však už i pro Evropskou centrální banku. Ceny potravin a energií míří vzhůru a aktuální hodnoty ještě pravděpodobně nejsou konečným vrcholem.
V následujících dnech a týdnech se můžeme podívat na nová maxima, což je bezpochyby nepříjemná zpráva pro spotřebitele.
Pro investory a spekulanty však komoditní trh zůstává stále velmi atraktivním místem, kde lze dosáhnout zajímavých zisků.
O autorovi| PETR ČERMÁK, analytik Colosseum