Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ceny města získá Polívka i Uhde

Česko

BRNO Herec Bolek Polívka, dramatik a spisovatel Milan Uhde či bývalý hokejový brankář Vladimír Nadrchal. To jsou tři z celkem třinácti osobností, které obdrží letošní Cenu města Brna. Rozhodli o tom včera zastupitelé.

Slavnostní předání cen vybraným osobnostem se uskuteční v lednu. Celkem radnice obdržela pětašedesát návrhů, jimiž bylo podle pravidel navrženo celkem třiačtyřicet osobností, čtyři dvojice a dva kolektivy. „Ze čtrnácti oblastí nebyla žádná, do které by nebyl zaslán žádný návrh. Za technický pokrok se ale radní nakonec rozhodli cenu neudělit a nikoho nenominovali,“ upřesnil mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Bolek Polívka sice již několik let žije na své farmě v Olšanech na Vyškovsku, s moravskou metropolí je ale neoddělitelně spjat. „Když přijedete kamkoliv za hranice Brna a Jihomoravského kraje, tak se vždycky ptají primátora, a co Polívka a co Donutil. To jsou opravdové osobnosti kulturního světa,“ popsal primátor Roman Onderka při obhajobě navržených osobností.

Brněnskou osobností není ani historik umění Pavel Zatloukal, který získal cenu v oblasti společenských věd. Rodák z Olomouce, kde v současnosti vede Muzeum umění, však svůj odborný zájem dlouhodobě zaměřuje na Brno.

Cenu v oblasti přírodních věd získal kardiochirurg Jan Černý, designér Karel Kobosil ji získal v oboru užitého umění a sochař Miloš Vlček v oblasti výtvarné umění. Mezi dalšími laureáty jsou například publicistka Olga Jeřábková, historik umění Iloš Crhonek, psycholog Vladimír Smékal a profesor Ladislav P. Novák.

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...