130 let

Cenzura umlčela Pearl Jam

Česko

Zpěvák amerických Pearl Jam Eddie Vedder se během festivalu Lollapalooza v Chicagu obul do prezidenta George W. Bushe. Posluchači na webu to ale neslyšeli.

PRAHA Pearl Jam, kromě Nirvany, Soundgarden či Alice In Chains jedna z někdejších vlajkových lodí stylu grunge, s politikou či sociální angažovaností koketují prakticky od začátku své kariéry. Od kampaně za zlevnění lístků na koncerty, přes otevřené dopisy Billu Clintonovi ohledně legalizace potratů či boje za zákaz výstavby observatoře na svatém území Apačů, až po veřejnou podporu zeleného kandidáta prezidentských voleb v roce 2000 Ralpha Nadera.

Právě poslední jmenovaná položka na seznamu „vláda v. Pearl Jam“ oplývá při zpětném pohledu jistou ironií, neboť hlasy věnované Naderovi (a nikoli Alu Goreovi) s největší pravděpodobností přispěly k prvnímu zvolení George W. Bushe třiačtyřicátým prezidentem Spojených států.

Bush jako prezident i jako ikona současných tendencí k utužení a kontrole veřejného života pochopitelně leží liberálněji smýšlejícím občanům Ameriky už takřka osm let v žaludku. A jelikož muzikanti, zvláště pak ti spadající pod hlavičku širokého pojmu alternativa, se k takovým hlásí, stalo se pranýřování nejmocnějšího Texasana planety evergreenem živých vystupování, často pak na stejné úrovni jako slogany typu „město, ve kterém zrovna hrajeme, je to nejrozjetější město na světě a vy jste to nejlepší publikum“. Pearl Jam nevyjímaje. V neděli 5. srpna vložil Eddie Vedder na chicagském koncertu v rámci festivalu Lollapalooza do písně Daughter slova „Georgi Bushi, nech tuhle zem na pokoji“ a „Georgi Bushi, najdi si jiný domov“, parafrázující mimochodem úryvek ze slavného hitu Pink Floyd Another Brick In The Wall. Ti, kdo sledovali koncert na internetu, však neslyšeli nic - společnost AT&T, která webový živý přenos sponzorovala i zajišťovala, popěvek nahradila tichem a kameru pro jistotu obrátila na publikum.

„Jednání AT&T směřuje k jádru veřejných obav z moci, kterou společnosti disponují, pokud jde o rozhodnutí, co veřejnost skrze média uvidí a uslyší,“ píše se v tiskovém prohlášení kapely, která vyzývá fanoušky k aktivnímu vyhledání a upozornění na další podobné příklady cenzury. Kytarista Mike McCready navázal vlastní úvahou, zakončenou citátem Marka Twaina, totiž že „vaší zemi slouží patriotismus stále, ale vaší vládě jen tehdy, když si to zaslouží“.

Mluvčí společnosti AT&T vyjádřil nad „škobrtnutím“ lítost. „Litujeme toho, co se stalo, rozčílilo nás to. Ta slova neměla být v žádném případě vystřižena,“ sdělil BBC. Zároveň přislíbil, že AT&T bude problém řešit se společností, která za webový přenos zodpovídala, a nesestříhanou verzi obratem zveřejní (stalo se). Čili konec dobrý, všechno dobré. Zvláště když se druhé volební období George Bushe chýlí pomalu, ale jistě ke konci.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás