Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ČEPS podala trestní oznámení na expředsedu představenstva Tošovského

Česko

  12:27
PRAHA - Společnost ČEPS, která provozuje tuzemskou přenosovou soustavu, podala trestní oznámení na bývalého předsedu představenstva Vladimíra Tošovského. Údajně na jeho pokyn firma platila za některá právní stanoviska a studie, z nichž část se ale ve společnosti ČEPS nenašla a zbytek byl prý pro podnik nepoužitelný.

Vladimír Tošovský, bývalý ministr průmyslu a obchodu foto: Foto Richard CortésČeská pozice

O případu v pátek informoval server iRozhlas. Podezření, že firmě způsobil škodu přes 34 milionů korun, Tošovský odmítá. Trestní oznámení prověřuje policie.

Blackout? Evropská unie může zhasnout Česko, obává se šéf ČEPS

Zakázky pro advokátní kancelář Toman Devátý prošly loni prověrkou jak v rámci společnosti ČEPS, tak u auditorské společnosti. „Na základě auditních zpráv byly ze strany ČEPS zahájeny důrazné kroky, které vedly k podání trestního oznámení na bývalého předsedu představenstva,“ potvrdila ČRo mluvčí firmy Barbora Peterová.

Podle serveru iRozhlas došly oba audity k závěru, že některé výstupy právníků byly prý spíše teoretická pojednání a souhrny právní literatury. K fakturám za 21 milionů korun se údajně materiály nenašly. Auditoři se navíc pozastavovali i nad cenami služeb, dodává rozhlas.

Tošovský, který byl předsedou představenstva ČEPS do loňského jara, pochybení odmítá. „Ty právní služby byly ve prospěch společnosti,“ řekl rozhlasu. Pochybnosti o kvalitě dodaných materiálů jednoznačně odmítl i Petr Toman, spolumajitel advokátní kanceláře Toman Devátý.

Jako problém vidí současné vedení ČEPS také některé vazby Tošovského a jeho syna na firmy, v nichž figuroval tehdejší ředitel kanceláře Toman Devátý Jiří Mutafov, nebo jeho syn. Mutafov začal rok po podpisu smluv kanceláře s ČEPS podnikat v energetice, a stejně tak i jeho syn, uvádí iRozhlas. Měli například podíly ve firmě TVM Energy, kde figuroval i syn Tošovského.

Mutafov mladší se předloni stal majitelem montážní společnosti Nionex, která v posledních šesti letech získala od ČEPS zakázky za více než 180 milionů korun, upozorňuje rozhlas. Od letošního roku je ve vedení Nionexu i Tošovský junior a v dozorčí radě firmy v minulosti seděl člověk, který s Tošovským starším dříve podnikal. Podle auditorů to měl exšéf ČEPS nahlásit jako střet zájmů. Tošovský ale tvrdí, že k tomu nebyl důvod, protože do rozhodování o přidělování zakázek nezasahoval.

Autor: