Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Přihlášek na maturitní obory je o 10 tisíc víc než loni, i kvůli Ukrajincům

ilustrační snímek foto: Václav Šlauf, MAFRA

Přihlášky k jednotným přijímacím zkouškám k maturitnímu studiu na středních školách a víceletých gymnáziích podalo k 1. březnu zhruba 114 tisíc uchazečů. Loni se ke zkouškám, které organizuje Cermat, přihlásilo 103 tisíc dětí. Počty zájemců navyšují také Ukrajinci, kteří do Česka přicestovali kvůli válce ve své domovině.
  13:26aktualizováno  18:29

V tomto školním roce se podle údajů ministerstva školství v devátých třídách základních škol učí asi 106 tisíc žáků, tedy zhruba o 33 procent víc než před čtyřmi lety. Vedle dětí z populačně silného ročníku se letos na střední školy hlásí také uprchlíci z Ruskem napadené Ukrajiny, kteří budou mít pro přijímací zkoušky upravené podmínky.

„Na první řádný termín jednotných přijímacích zkoušek se přihlásilo zhruba 114 tisíc studentů a na druhý termín 98 tisíc. Každý má možnost podat si dvě přihlášky,“ sdělila mluvčí Cermatu Jana Patáková.

Počet školáků, kteří ukončují základní vzdělávání, se v posledních letech zvyšuje. V loňském školním roce se v devátých třídách učilo 95 198 dětí, o rok dříve to bylo 90 286 a například ve školním roce 2018/2019 jen 79 703 deváťáků. Už loni si mnozí zájemci o studium na střední školy stěžovali na nedostatek míst v maturitních oborech. Problém se týkal hlavně Prahy, letos experti očekávají převis zájemců o vzdělání i v dalších městech.

Tento rok se zkoušky do prvního ročníku pro čtyřleté obory středního vzdělání s maturitní zkouškou a pro obory nástavbového studia budou konat 13. a 14. dubna, na víceletá gymnázia 17. a 18. dubna. Jednotná zkouška se skládá z písemného testu z českého jazyka a matematiky.

Počty uchazečů o studium na českých středních školách letos zvýší také Ukrajinci, kteří do Česka přicestovali kvůli válce ve své domovině. Resort dříve na svém webu informoval, že se v září 2022 na druhém stupni základních škol učilo 16 761 ukrajinských azylantů. Uprchlíci z válkou zasažené země budou z rozhodnutí úřadu skládat jednotné přijímací zkoušky na střední školy v upravené podobě.

Ve školním roce 2021/2022 studovalo v prvních ročnících čtyřletých gymnázií a v prvních ročnících čtyřletých maturitních oborů na středních odborných školách podle statistik ministerstva školství celkem 69 868 studentů. Na víceletých gymnáziích studovalo ve třídách odpovídajících prvnímu ročníku střední školy 10 854 dětí.

V roce 2020 skládalo jednotné přijímací zkoušky na čtyřleté obory 69 068 uchazečů a na víceletá gymnázia 24 900 zájemců o studium. V roce 2021 nemusely školy jednotné přijímací zkoušky pořádat, Cermat tak kompletní přehled o počtu uchazečů nezískal.

Autoři: ,