Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Černá listina firem je ještě prázdná, a už má problém

Česko

BRNO Blacklist firem, které nemohou do veřejných soutěží, startuje s rozpaky. Společnost Kofroň Production& Advertising, která měla být podle rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže jako první zapsána na černou listinu veřejných zakázek, se proti verdiktu odvolala. Řekl to včera na tiskové konferenci majitel společnosti Petr Kofroň. Firmy zapsané na seznamu se nebudou moci tři roky ucházet o veřejné tendry.

Kofroňovi vadí i medializace nepravomocného rozhodnutí týkajícího se zajištění letošního znojemského vinobraní, které firmu údajně poškozuje. Po úřadu chce omluvu a očištění dobrého jména firmy. V otevřeném dopise se obrací i na předsedu ÚOHS Petra Rafaje. Firma tvrdí, že požadované reference v tendru Znojemské besedy na organizaci historického vinobraní splnila. Kvalifikační předpoklady byly podle ní prokázány tím, že doložila jako hlavní referenci zajištění znojemského vinobraní z roku 2009. „Domnívám se, že došlo k nedorozumění a k celému problému došlo nešťastnou komunikací úřadu,“ uvedl právní zástupce firmy Radek Jurčík.

Podle místopředsedy ÚOHS Kamila Rudoleckého byla firma Kofroň Production & Advertising řádně seznámena s pochybnostmi ÚOHS o předložení pravdivých podkladů a měla v průběhu správního řízení možnost zaslat své stanovisko, které by tyto pochybnosti případně vyvrátilo. „Nebyly doloženy žádné jiné smlouvy či osvědčení týkající se veřejné zakázky a uchazeč také nijak neprokázal, že skutečně realizoval veřejnou zakázku v deklarovaném rozsahu,“ uvedl Rudolecký. Úřad prý ve svých prohlášeních jasně zdůrazňoval, že firma bude zapsána do tzv. blacklistu až ve chvíli, kdy rozhodnutí úřadu nabude právní moci.

Podle Kofroně je firma poškozena už nyní. Nálepka společnosti, která porušuje zákon, jí už nyní ztěžuje účast ve výběrových řízeních. V případě, že by na blacklist byla opravdu zařazena, mohla by prý přijít až o deset milionů korun. Výše případné újmy bude podle Kofroně záležet na délce druhostupňového řízení ÚOHS.

ÚOHS společnosti uložil také pokutu 200 000 korun. Podle úřadu firma ve výběrovém řízení předložila doklad k prokázání splnění kvalifikace, který neodpovídá skutečnosti. Konkrétně šlo o doklad o realizaci zakázky na zabezpečení průběhu významné kulturní akce s finančním objemem nejméně pět milionů korun.

Úřad také sankcionoval příspěvkovou organizaci Znojemská beseda, která zakázku za více než deset milionů korun vypisovala. Má zaplatit pokutu 280 000 korun, protože tendr vyhrála firma, která nesplnila kvalifikaci. Z dalšího posuzování nabídek měla být podle ÚOHS vyřazena.

Také Znojemská beseda se proti verdiktu odvolala. „Nesouhlasíme ani s jedním výrokem.“

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...