Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Černá sanitka vzniká i v Brně

Česko

BRNO Černá sanitka, která po městě unáší děti. Vrah, který zezadu zabíjí diváky v kině. Nebo bolestivý následek uspokojení, které ústy poskytne dívka s rovnátky. Alespoň jednu z těchto „zaručeně pravdivých“ městských historek ve svém okolí musel zaslechnout každý.

Poté, co je mladý etnograf Petr Janeček shromáždil do knihy Černá sanitka, se pod stejným názvem dostanou na podzim i na obrazovky České televize. O víkendu se jeden z krvavých příběhů natáčel i v Brně - na kolejích ve Vinařské ulici a v parku u Anthroposu.

„Epizoda Rozsvěcet se nevyplácí pojednává o vraždě studentky na vysokoškolských kolejích. Její spolubydlící si zachrání život tím, že se po nečekaném návratu na pokoj pohybuje v místnosti po tmě a opět odejde. Vrah jí nechá krvavý nápis, že kdyby rozsvítila, je mrtvá taky,“ nastínil dramaturg Lukáš Franta.

Filmaři připravují patnáct dílů, natáčejí po celé republice i v zahraničí. Každý z nich nejdříve představí příběh s pomocí herců a průvodce Romana Zacha, původ městských legend pak před koncem epizody rozeberou odborníci. „Legendu zhodnotíme z několika hledisek - jak se šířila, proč se šířila, jestli je na tom něco pravdy. Třeba příběh o Černé sanitce se tradoval velmi dlouho. Musela ho kvůli velkému povyku vyvracet i média,“ doplnil dramaturg.

„Většina legend vznikala s cílem vyvolat strach a přimět lidi k obezřetnosti. Docela to funguje. Já se pokaždé dívám, kdo za mnou sedí v kině,“ přiznal jeden z režisérů Jiří Novák. Seriál podle něj usiluje uvést městské legendy na pravou míru. „Přesto na konci zůstane otazník a necháme diváky trochu přemýšlet,“ doplnil režisér, který slibuje v příbězích značnou dávku ironie a nadhledu.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Mohlo by vás zajímat