27. září 2017 10:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Černého růžový tank je zpět v Lešanech. Před návratem na něj někdo nasprejoval dolar

Růžový tank Davida Černého někdo před návratem do lešanského muzea v Praze... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Růžový tank Davida Černého někdo před návratem do lešanského muzea v Praze... | foto: Městská policie Brno

BRNO Růžový tank, který stál na Komenského náměstí v Brně, stihl před jeho odvozem ještě někdo posprejovat zlatým symbolem dolaru. Informoval o tom mluvčí strážníků Jakub Ghanem. Tank, který původně stával v Praze na Smíchově, byl v Brně instalovaný jako artefakt před Červeným kostelem, v noci na středu místo plánovaně opustil.

Poškození tanku zjistili strážníci při pravidelné kontrole prostranství. „Na boku obrněného vozidla objevili symbol amerického dolaru o rozměru jeden krát půl metru, vyhotovený zlatou barvou,“ uvedl mluvčí.

Strážníci přivolali hlídku státních policistů a případ jim předali. Mluvčí uvedl, že dohledové centrum strážníků poskytne policistům i kamerové záznamy z nejbližšího okolí, které by mohly přispět k odhalení autora symbolu na tanku.

Tank byl před kostelem vystavený od poloviny května jako součást expozice Kmeny 90 o alternativních společenstvích 90. let minulého století, kterou připravila Moravská galerie. V noci na dnešek byl plánovaně odvezen. Mluvčí galerie Michaela Paučo řekla, že odvoz kolem půl třetí ráno byl bezproblémový.

Podle serveru iRozhlas.cz zlatá barva nelze smýt a tak bude potřeba stroj celý přetřít. Růžová barva se musí dovézt až z Finska. Nový nátěr pravděpodobně uhradí galerie, neboť pachatel dosud není znám.

Artefakt v Brně vyvolával od počátku rozporuplné reakce. Někdo ho například překryl modrou plachtou s nápisem Slušní lidé, stejnojmenné hnutí se k akci následně přihlásilo na facebooku. Členové brněnského vojenského klubu zase část tanku přemalovali nazeleno. Oba incidenty byly uzavřeny bez potrestání.

Přetírání růžového tanku nazeleno se obešlo bez trestu.
Přetírání růžového tanku nazeleno.

Tank kdysi stál v Praze na Smíchově jako připomínka osvobození hlavního města Rudou armádou. V roce 1991 se tehdejší student pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové David Černý rozhodl, že jej natře narůžovo. Po vrácení do původního stavu jej znovu natřela růžovou barvou skupina poslanců Federálního shromáždění.

ČTK, rsaRobert Sattler

Najdete na Lidovky.cz