Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Černochová: Pavel posvětí další pomoc Ukrajině, podpořím i čínské mírové snahy

Ministryně obrany Jana Černochová foto: Radek Vebr, MAFRA

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) podpoří jakákoli mírová jednání, která by vedla k ukončení války na Ukrajině, a to i v případě, že by jejich zprostředkovatelem byla Čína. Uvedla to v nedělních Otázkách Václava Moravce. Odmítla také, že by na území ČR měla vzniknout americká vojenská základna nebo být umístěné jaderné zbraně.
  13:15aktualizováno  13:57

„Pokud se někdo najde, tak mu zatleskám, i pokud to bude Čína,“ odpověděla Černochová na otázku, zda může tato země hrát roli zprostředkovatele mírového jednání. Dodala dále, že Ukrajina musí zůstat suverénní zemí a nelze uvažovat o tom, že by odevzdala anektovaná území Rusku.

„Pokud se tady najde stát, který bude mít dostatečný respekt a bude ho poslouchat Západ i Putin, tak proč ne,“ dodala ministryně.

S ministryní Černochovou souhlasil i předseda sněmovního výboru pro obranu Lubomír Metnar (ANO), který uvedl, že podpoří každou iniciativu, která povede k míru. „Celý svět musí udělat všechno pro to, aby ty hrůzy skončily,“ řekl Metnar.

Černochová i Metnar se shodli také na tom, že s největší pravděpodobností v následujících měsících konec války na Ukrajině nenastane.

„Bohužel se nějakého brzkého konce tohoto konfliktu v následujících měsících nedočkáme,“ uvedla Černochová s tím, že Česko se bude nadále snažit pomáhat Ukrajině.

„Já myslím, že NATO dělá všechno pro to, aby ta situace kolem Ruska dál neeskalovala, a to i přestože Rusko v posledních dnech vyhrožuje umístěním jaderných zbraní na území Běloruska,“ uvedla Černochová.

S tím, že v následujících měsících nedojde nespíš ke změně v konfliktu, souhlasil i Metnar. „Přál bych si, aby ta situace deeskalovala. Je to boj logistik, takže uvidíme, k jakému posunu dojte v těchto oblastech. Zatím si myslím, že nedojde k přílišné změně konfliktu.“

Pavel dostane seznam možné pomoci Ukrajině

Černochová uvedla, že s náčelníkem generálního štábu Armády ČR Karlem Řehkou vytvořili harmonogram a seznam pomoci, kterou je ještě na Ukrajinu možno poslat. „Pořád ještě jsou v našich skladech věci, které už zaručeně nikdy užití v naší armádě mít nebudou,“ řekla.

S prezidentem se kvůli tomu ministryně setká ve středu a v nejbližších dnech se Pavel potká také s šéfem armády. „Budeme pana prezidenta informovat o těch seznamech, které máme my, aby měl přesný přehled o tom, co ještě můžeme hypoteticky na Ukrajinu poslat, pokud o to Ukrajina bude mít zájem,“ doplnila Černochová.

Prezident Pavel uvedl minulý týden v rozhovoru pro německý deník Süddeutsche Zeitung, že Česká republika pomohla zbrojními dodávkami Ukrajině jak mohla, ale mnoho dalších možností již nemá. Jisté možnosti vidí ještě v protivzdušné obraně a munici, pro kterou má Česko výrobní kapacity.

Jaderné zbraně v Bělorusku

Ministryně Černochová upozornila také na to, že Česku nehrozí nebezpečí v případě, že by Rusko na území Ukrajiny použilo jaderné zbraně.

„Pokud by na území Ukrajiny došlo k použití jaderných zbraní, tak by bylo riziko pro občany Česka nulové,“ ubezpečila ministryně a odkázala na analýzy a komentáře jaderné fyzičky Dany Drábové.

Černochová dále odmítla, že by na území ČR měla vzniknout americká základna. „V žádném případě tady nebude americká základna ani jaderné zbraně,“ deklarovala.

Lubomír Metnar se s ministryní shodl také na tom, že Aliance bude muset reagovat na možné umístění jaderných zbraní na běloruské území posílením východního křídla.

„Myslím si, že NATO i EU připravuje plány na to, jak posílit východní křídlo. Ano, myslím si, že by tady odezva měla být, ale jaká, to je v rukou odborníků,“ řekl Metnar a dodal, že rozmístění rozmístění jaderných zbraní v Bělorusku není vojenská hra, ale politická.

Autoři: ,

Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!
Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!

Značka Bübchen existuje už přes 60 let a v německy mluvících zemích je jedničkou mezi výrobci dětské kosmetiky. Stala se favoritem i pro naše...