Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Černochová: Ředitel Vojenského zpravodajství potvrdil debatu o cestě, ne o výměně Vrbětic za Sputnik

Česko

  17:06aktualizováno  19:26
Praha - Ředitel Vojenského zpravodajství (VZ) Jan Beroun potvrdil, že se na schůzce debatovalo o cestě vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy, ale nepotvrdil, že by předmětem byla možná výměna informací o kauze Vrbětice za vakcínu proti covidu-19 Sputnik V. Na tiskové konferenci po zasedání sněmovní komise pro kontrolu činnosti VZ to řekla její místopředsedkyně Jana Černochová (ODS).

‚Říkal: Přivezu milion Sputniků, mám to tam všechno domluvený.’ Hejtman Netolický líčí rozhovor s Hamáčkem

Předseda komise Vít Rakušan (STAN) poznamenal, že nemá pochybnosti o tom, že Hamáček cestu do Ruska plánoval. Není to podle něj v souladu s tím, co bylo řečeno dříve.

Jednání poslanecké sněmovny ohledně kauzy Vrbětice.
Ministr vnitra Jan Hamáček odmítl, že chtěl kauzu Vrbětice „vyměnit“ za dodávky...

Komise v usnesení mimo jiné žádá Hamáčka, aby veřejnosti a orgánům Sněmovny pravdivě vysvětlil motivy k plánování cesty do Ruska. Premiér Andrej Babiš (ANO) se ve Sněmovně vyhnul odpovědi na dotaz předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové, zda Hamáčkovi věří vysvětlení, že plánovaná cesta byla zastíracím manévrem. „Pro mě bylo podstatné, že se cesta neuskutečnila, a tím to pro mě skončilo,“ řekl premiér. Uvedl také, že se o vicepremiérově záměru jet do Moskvy dozvěděl z jeho twitteru a neví, co by k záležitosti ještě řekl.

Hamáček podle serveru Seznam Zprávy plánoval „výměnu mezinárodního skandálu“ kolem Vrbětic za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Měl o tom podle webu hovořit na schůzce na ministerstvu vnitra 15. dubna, které se zúčastnili český velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka, ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Marek Šimandl, ředitel VZ Beroun a policejní prezident Jan Švejdar, později také nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

‚Nechutná kampaň.‘ Dění kolem Hamáčka může podle krajských šéfů ČSSD poškodit, dál mu ale věří

Okolnostmi Hamáčkovy neuskutečněné cesty do Moskvy se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Hamáček informace serveru popírá a plánuje se bránit soudně i trestním oznámením, server na svých informacích trvá.

„Pan ředitel Beroun potvrdil, že probíhala debata na téma cesty pana Hamáčka do Moskvy, ale rozhodně nepotvrdil, že by byla tato cesta do Moskvy předmětem výměnného, směnného obchodu za kauzu Vrbětice,“ řekla Černochová.

„Bylo potvrzeno, že schůzka se konala, že pan Hamáček tam řešil nákup Sputniku. Rozhodně tam neřešil, to jsme měli potvrzené, že by tam docházelo k nějakým dohadům o tom, jestli do toho nezapojit tuhle agendu, která se týkala Vrbětic,“ dodala poslankyně.

Vláda má prověřit úniky informací v kauze Vrbětice, usnesli se poslanci při debatě o Hamáčkově cestě

Podle Rakušana Hamáček cestu do Ruska plánoval. V kontextu toho, že od 7. dubna měl informace od tajných služeb o zapojení agentů ruské GRU do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích, je to samo o sobě vážnou skutečností, míní.

Beroun podle něj cestu do Ruska v kontextu doby označil za nesmyslnou. „To panu vicepremiérovi Hamáčkovi zcela jistě na schůzce také řekl. Další věty, které by nějakým způsobem dosvědčovaly nějaký plánovaný handl, nejsme schopni potvrdit, protože takové věty se k našim uším nikdy nedostaly,“ dodal Rakušan.

Komise v usnesení také uvedla, že trvá na tom, že podíl GRU na výbuchu je nezpochybnitelnou a podloženou skutečností. Vyzvala vládu, aby požadovala po Rusku adekvátní náhradu za škody na majetku a ztráty životů dvou občanů. Žádá také vládu, aby předložila návrhy kandidátů na členy orgánu, který by byl druhým stupněm kontroly zpravodajských služeb.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat