Svrčinová podle svých slov vydala příkaz, že vyřazovat děti ze školských zařízení není možné. Upozornila, že o vyřazení rozhoduje epidemiolog na základě individuálního posouzení. Svrčinová zároveň zdůraznila, že žádná plošná opatření se v současné době nezvažují.
Ředitelka pražské hygieny Zdeňka Shumová se za chybný výklad vyhlášky omluvila. „Za tuto chybu se omlouváme a budeme postupovat podle pokynu hlavní hygieničky,“ uvedla.
Žádná plošná opatření k zabránění šíření černého kašle se podle hygieničky Svrčinové v současné době nezvažují, bude se postupovat individuálně.
„Situace se nám v průběhu dvou předchozích dnů velmi zkomplikovala,“ řekl ředitel odboru ochrany veřejného zdraví ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Očkovací průkaz je podle ministerstva informací pro rodiče, a kontrolovat jej může pouze hygienická stanice, nikoli školy.
Fošum zdůraznil, že zdravě dítě, ať už očkované či neočkované, může do školy, nemocné dítě do školy nemůže.
Očkovacích center jsou podle Fošuma v každém větším městě desítky. Současně je možné kontaktovat zdravotní ústavy či svého praktika. „Podle našich informací není žádná limitace na straně distributora vakcín,“ řekl Fošum.
Dostupná je společná vakcína proti záškrtu, tetanu, černému kašli a dětské obrně
Možnost očkování proti černému kašli v zemi je, ale někde si lidé počkají nejméně do příštího měsíce. V největší české nemocnici, Fakultní nemocnici Motol, byly v pátek odpoledne první volné termíny k očkování proti černému kašli 3. dubna. V očkovacích centrech Avenier pak dokonce až 23. dubna.
Redakce iDNES.cz provedla průzum mezi praktickými lékaři napříč republikou, také se dotazovala v očkovacích centrem Avenier. V těch není v tuto chvíli vůbec k dispozici trojvakcína proti záškrtu, tetanu a černému kašli Adacel, jejíž aplikace stojí 1100 korun. Chybí i další možná vakcína Boostrix.
Je k dispozici čtyřvakcína Adacel Polio, která zahrnuje i očkování proti dětské obrně a která stojí 1290 korun. Člověk si ji musí uhradit sám, pojišťovny náledně na očkování částečně následně přispějí.
Je tu ještě jeden háček, třeba v centru na pražském Smíchově se zájemce o očkování může objednat až na termín v druhé polovině dubna.
„Půjde to až v dubnu, protože je v Praze přetlak,“ hlásila i zaměstnankyně call linky Avenier. Řekla ale, že očkovat může i praktik, když si vakcínu objedná.
Zkušenosti dalších redaktorů iDNES.cz a MF DNES ohledně možností očkování proti černému kašli jsou napříč zemí různé.
Jinému redaktorovi z Prahy jeho praktik řekl, že ho proti černému kašli může očkovat už příští týden. Cena vakcíny je podle něj včetně aplikace 1150 korun, z čehož pětistovku uhradí zdravotní pojišťovna.
Dalším pražským redaktorům lékaři potvrdili dostupnost trojvakcíny až v květnu, před dosažením věku 30 let je ale nepřeočkují, jelikož podle nich mají určitě dostatek protilátek.
Zájem podle jedné z lékařek roste. „Jsou tu možnosti navzdory výpadku Adacelu a Boostrixu. K dispozici i pro dospělé je vakcína Adacel polio, která má i složku ochrany proti dětské obrně. Byla uvolněna pro starší ročníky. Právě teď mám v lednici pět kusů vakcíny a koncem dubna mají dorazit ty klasické pro dospělé,“ uvedla praktička z Prahy.
V Ostravě vakcínu mají. A není zájem
Praktická lékařka z Ostravy řekla, že vakcínu má, ale zájem podle ní není žádný.
„Aktuálně sbíráme dotazníky mezi zaměstnanci info o tom, kolik bude zájemců. Zájem je zatím velký, prozatím jde o desítky přihlášených. Zatím tedy samotné očkování neprobíhá, to nás čeká následovně v brzké době,“ řekla Monika Zachrlová, mluvčí Nemocnice Jihlava.
„Trojvakcínu v tuto chvíli nemáme a jestli se nám ji podaří objednat, tak počítám, že na konci dubna či v květnu. Volá poměrně dost lidí, kteří se na možnost přeočkování ptají, ale v tuto chvíli jim nejsme schopni říct říct jinou informaci, než tuto,“ uvedla praktická lékařka z Písku.
„Objednáváme pro zájemce. Teď je k dispozici pouze vakcína kombinovaná proti tetanu, černému kašli, záškrtu a dětské obrně. Očkuje se jednou dávkou. Cena je 1350 korun. Pokud máte zájem zaplaťte na účet a po potvrzení emailem objednám očkovací látku,“ uvedl lékař z Kladna.
Ministerstvo ve čtvrtek uklidňovalo, že epidemie nehrozí. „Můžeme ujistit, že vakcín máme dostatek. Ministerstvo monitoruje situaci a případy černého kašle nejen v Česku, ale i ve světě “ řekl na setkání s novináři náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic.
Případů černého kašle v Česku bylo letos do dnešních 11:30 podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) 3084, tento týden zatím 810. Více případů bylo na území ČR naposledy v roce 1963.
Nemocní jsou ve všech věkových skupinách, pacienti ve věku od kojenců do 104 let. Nejvyšší nemocnost je mezi mladými ve věku 15 až 19 let, poté mezi nejmenšími dětmi a ve věku od deseti do 14 let.