Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Černý pasažér Zemanovi nevadí. Žák zůstává jeho poradcem přes dopravu

Česko

  5:00
PRAHA - Nejznámější černý pasažér bude i nadále radit hlavě státu s dopravní problematikou. Exministra dopravy Zdeňka Žáka přistihli v pendolinu, jak si na neplatný průkaz nárokuje jízdu zdarma. Prezident Miloš Zeman ale uvěřil Žákově verzi, který i přes svědectví průvodčího tvrdí, že se prokázal platným lístkem.

Zdeněk Žák na snímku po jmenování ministrem dopravy úřednické vlády Jiřího Rusnoka. Vlevo prezident Miloš Zeman. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Zeman si s Žákem promluvil v sobotu v Lánech, kde zasedal tým jeho „našeptavačů“. Pokud by někdejší ministr nepodal uspokojivé vysvětlení, hrozil mu vyhazov ze skupiny prezidentových rádců.

“S oběma verzemi příběhu je pan prezident obeznámen. Žádná změna se nechystá,“ řekl LN hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Hlava státu se tak přiklonila k variantě, kterou prezentoval Žák, člen Strany práv občanů úzce spojené se Zemanem. Žák se zapřísahal, že při cestování se vždy prokáže platnou jízdenkou a ne jinak tomu bylo na cestě vlakem do Prahy.

PSALI JSME:

Řekl to prezidentovi a tvrdil to i minulý týden v rozhovoru pro Lidovky.cz. Jak se však podařilo ověřit u vlakvedoucího pendolina na trase Ostrava-Praha, exministr předložil namísto lístku průkazku drážního inspektora. Ministerstvo dopravy přitom potvrdilo, že nemohla být platná. „V současné době není možné, aby byl držitelem platného průkazu, neboť mu takový doklad nebyl vydán,“ uvedl mluvčí dopravy Martin Novák.

Upřesnil, že Žákovi ministerstvo vydalo první průkaz koncem roku 2004, kdy působil jako drážní inspektor. V roce 2010 ho však ztratil. V témže roce mu ale rezort udělal nový průkaz, který mu byl o rok později zneplatněn.

Proč ztratit průkaz

Stejný trik jako exministr Žák praktikuje podle lidí znalých poměrů na drahách více kontrolorů. Když opouští například Drážní inspekci, nahlásí ztrátu průkazu a poté na něj jezdí směle dál. Není totiž zvykem jejich platnost ověřovat. „Průvodčí při kontrole považují průkazy k výkonu státního dozoru na drahách obecně za platné, protože na nich není žádný záznam o skončení platnosti,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Zjistit neplatnost dokladu je možné jeho porovnáním s přehledem neplatných dokladů ve Věstníku dopravy. Průvodčí však nejenže nemusí mít k dispozici aktuální seznam, ale ověřování platnosti navíc není otázkou pár vteřin. Nejjednodušším řešením by tak bylo vydávat průkazy na dobu určitou. „Vzhledem k aktuální situaci tuto možnost do budoucna nevylučujeme,“ řekl k tomu mluvčí dopravy.

Za zneužití průkazky navíc není žádný extra postih. Pokud by průvodčí načapal cestujícího s neplatným průkazem k výkonu státního dozoru na drahách, má to stejné důsledky, jako když někdo nemá platnou jízdenku. „Zaplatí jízdné i s příslušnou přirážkou,“ uvedl Šťáhlavský.

Ministerstvo dopravy ale tvrdí, že ztracených průkazů je minimum. Od roku 2004 jich takto bylo nahlášeno pouze 13 a další dva odcizené. Zároveň je ale v současnosti neplatná téměř polovina z 533 průkazů, které ministerstvo vydalo za posledních 10 let. A i tyto, pokud je držitelé neodevzdali, mohou stále užívat, protože jejich platnost je složité ověřit. 

Na metro i na lanovku

Výhoda bezplatného cestování se navíc netýká jen Českých drah, jak by se z aféry kolem Zdeňka Žáka mohlo zdát. Průkaz totiž platí i u soukromých dopravců Leo Express či RegioJet. „Pokud je vykonáván státní dozor ve věcech drah, jakýkoliv dopravce musí umožnit inspektorovi bezplatnou jízdu v rámci své provozované dopravy,“ potvrdil mluvčí rezortu dopravy Martin Novák. Ani to ale není vše. „Státní dozor lze na zmíněný průkaz vykonávat také na dráze speciální (tedy v metru), dále na dráhách lanových, tramvajových a trolejbusových,“ doplnil mluvčí.

Exministr dopravy se tak mohl oháněl průkazem i v těchto dopravních prostředcích. Kolik „projezdil“ na účet státu však nelze spočítat. Jen jízda první třídou z Ostravy do Prahy, kterou absolvoval minulý týden, ale vyjde na více než 500 korun.

Někdo by tak Žákovo počínání mohl hodnotit i jako přestupek proti majetku, neboť úmyslně způsobil podvodem škodu na cizím majetku. Za toto jednání lze uložit pokutu až 15 tisíc korun. Pokud by se však prokázalo, že Žák cestoval na neplatnou průkazku častěji a „projezdil“ neoprávněně nejméně 5000 korun, mohlo by se jednat o trestný čin podvodu, za který hrozí až dva roky káznice.

Autoři: