Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Červená, hádka s otcem, pak střelba

Česko

TUCSON, USA Jared Lee Loughner, který před týdnem v americkém Tucsonu postřelil poslankyni a zabil šest lidí, se večer před útokem ubytoval v motelu, koupil si náboje a vyzvedl čerstvě vyvolané fotografie. Pózuje na nich ve spodním prádle s pistolí, jíž pak střílel. Informoval o tom list The New York Times. Na videoportálu YouTube se rovněž objevilo domácí video, které ukazuje neobvyklé chování Loughnera během jeho pomaturitního studia.

Loughner byl obviněn v pěti bodech. Mezi oběťmi jeho střelby byla devítiletá dívka i federální soudce John Roll, jehož pohřbu se v pátek zúčastnilo několik set lidí.

Velice těžce zraněná kongresmanka Gabrielle Giffordsová je stále v kritickém stavu, ale lékaři tvrdí, že se její stav navzdory vážnému zranění hlavy neustále zlepšuje. Úřad šerifa okrsku Pima v pátek zveřejnil přesný popis Loughnerových činů od pátečního večera do sobotního rána, do doby těsně před střelbou.

Dvaadvacetiletý muž se v pátek zapsal do motelu, koupil munici a batoh a odnesl vyvolat film, který si za několik hodin časně ráno v sobotu vyzvedl. Loughner ještě také na síť Myspace umístil vzkaz s textem Sbohem, přátelé.

Ráno v 7:30 pak Loughnera napomenul policista za to, že nerespektoval červenou na semaforu. Doma pak mladý muž vyzvedl černý pytel z auta a pohádal se s otcem. V 9:41 nasedl do taxi a odjel k místu, kde krátce po desáté hodině střílel do účastníků mítinku pořádaném Giffordsovou, než byl přemožen a zatčen. Podle šerifa měl u sebe dva zásobníky po 15 nábojích, nůž, nějaké peníze, kreditní kartu a řidičský průkaz.

List The New York Times podrobně popsal nalezené fotografie. Loughner na některých drží pistoli u svého rozkroku, na jiných, pořízených u zrcadla, má pistoli u hýždí. Video, které na YouTube umístila Loughnerova bývalá škola Pima Community College, ukazuje muže podezřelého z vraždy, jak se pohybuje po areálu kampusu a stěžuje si přitom na své školní výsledky a na vládní politiku. Loughner byl ze dvouleté školy vyššího vzdělávání vyhozen kvůli údajnému rušivému chování.

Ve čtyřminutovém videu nazývá student „válku, kterou právě vedeme“ nezákonnou. Pravděpodobně má na mysli vojenské angažmá USA v Iráku a v Afghánistánu.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝROBNÍ KONTROLA MONTÁŽE

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 22 000 - 25 000 Kč