5. července 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Povodně 1997: nejtragičtější v Česku ve 20. století, zahynulo 50 lidí

Záplavy 1997. Na snímku z 10. července je nákladní automobil Praga V3S vlečený... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záplavy 1997. Na snímku z 10. července je nákladní automobil Praga V3S vlečený... | foto: ČTK

PRAHA Samostatná Česká republika zažila za 25 let své historie několik rozsáhlých záplav, které připravily o život desítky lidí a způsobily stamiliardové škody. Jedny z největších záplav, které způsobily vydatné deště, vypukly před 20 lety, 5. července 1997, a postihly třetinu Česka, nejvíce Moravu a východní Čechy. Během záplav zahynulo 50 lidí, což z nich činí nejtragičtější záplavy v Česku ve 20. století.

Povodně 1997 v číslech a datech

5. až 16. července 1997; v povodí Moravy a Odry spadlo během pár dní místy až přes polovinu ročního úhrnu srážek. Řeky a jejich přítoky se značně rozvodnily.

Zaplavené území: Zhruba třetina Česka; nejvíce Morava a východní Čechy. Postiženo bylo 536 měst a obcí v 34 okresech, například části Ostravy, Otrokovic, Přerova a Olomouce.

Počet obětí: O život přišlo 50 lidí. Většina z nich utonula, někteří zemřeli v souvislosti s povodní z jiných důvodů. Nejtragičtější následky byly v obci Troubky na Přerovsku (staly se symbolem katastrofy), kde zahynulo devět lidí a z obce zůstaly jen trosky.

Záplavy 1997. Na snímku ze 14. července jsou pobořené domy v Troubkách na...
Záplavy 1997. Na snímku z 11. července si tehdejší premiér Václav Klaus...

Počet evakuovaných: Téměř 80 tisíc lidí (z toho víc jak 10 tisíc jich zůstalo bez střechy nad hlavou).

Škody: Zhruba 63 miliard korun (přibližně 12 procent státního rozpočtu roku 1997).

Státní pomoc: V roce 1997 vláda uvolnila 11,4 miliardy korun. V následujícím roce schválil parlament převod dalších čtyř miliard korun z výnosů malé privatizace na povodňový účet. Postupně byly uvolňovány i další finance. Poslanecká sněmovna schválila vydání tzv. povodňových dluhopisů ve výši do pěti miliard korun. Vláda požádala Evropskou komisi o možnost použít prostředky zhruba ve výši 1,42 miliardy korun z programu Phare, úvěr poskytla i Evropská investiční banka.

Škody na památkách: Činily více než šest milionů korun. Voda například zatopila asi 90 procent Podzámecké zahrady v Kroměříži, která je od roku 1998 na seznamu UNESCO.

Kriminalita: Policie zjistila 42 případů podezření ze spáchání trestných činů proti majetku a nedotknutelnosti obydlí, ve většině případů se jednalo o vloupání do domů a bytů.

Ekologie: Bylo zaznamenáno 19 závažných úniků škodlivých látek z vytopených skladů, ve zhruba 80 procentech se jednalo o únik ropných látek.

Zdravotní rizika: Výskyt bakteriálního onemocnění leptospirózou se zvýšil až na pětinásobek. Na Weilovu žloutenku, která je jednou z forem leptospirózy, dokonce zemřeli čtyři lidé. Z toho dva byli záchranáři.

Přijatá opatření: Legislativní mezeru částečně zacelila novela tzv. vodního zákona z roku 1998 a nařízení vlády z roku 1999, které upravuje spolupráci a úkoly povodňových orgánů. Vodohospodáři vypracovali studie protipovodňové ochrany. Při záplavách, které se Českem prohnaly v roce 2002, pracovaly již státní úřady lépe. Zlepšila se také informovanost.

Povodně v červenci 1997 v sousedních zemích: V Polsku přišlo o život více než 50 lidí a škody přesáhly 13 miliard zlotých (asi 130 miliard korun). Také na severu a východě Rakouska zahynulo pět osob. V Německu úroveň dolního toku Odry zlomila rekord z roku 1930. Na Slovensku byl nejvíce postižen severozápad a západ země.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz