Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Červené úterý aneb odpůrci ČSSD vyrazili do ulic v červeném

Česko

  12:02aktualizováno  14:31
PRAHA - Do parlamentních voleb zbývá necelý měsíc. V plném nasazení nejsou jen politické strany, ale i jejich odpůrci. Ti, kteří jsou proti ČSSD, udělali z dnešního dne červené úterý. Lidé by měli podle organizátorů vyrazit do ulic s jakýmkoliv červeným kusem oblečení. A zopakovat by to měli každé úterý až do 27. května. Vědět o sobě dají dnes ještě pochodem od sídla KSČM K sídlu ČSSD. Ve 13 hodin deset z nich navštívilo mítink u stanice metra Anděl.

Červený tým rozdává letáčky. foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Akce naplánovala iniciativa Volíme proti Paroubkovi, která se dala dohromady na sociální síti Facebook. Přihlásilo se k ní téměř sedm tisíc sympatizantů. K jejím 'sesterským skupinám' se ale zná několik desítek tisíc uživatelů.

ČTĚTE TAKÉ:

Pochod umučených
Na dnešní 19. hodinu naplánovala iniciativa 'pochod umučených' od sídla komunistů k Lidovému domu, sídla sociální demokracie. Pochod umučených proti vládě ČSSD závislé na KSČM - jak se akce oficiálně jmenuje, má říct, že uživatelé nesouhlasí s napojením ČSSD na komunistickou stranu.

"Jiří Paroubek chce vládnout s podporou napříč politickým spektrem. Umučení za komunismu by si o tom mysleli své. Pojďme to říci za ně! Každý za jednoho politického vězně a s informacemi o něm se vydejme od KSČM k Lidovému domu," zve Michal Majzner, zakladatel skupiny Červené úterý, odpůrce těchto dvou stran.

"Pokud se ČSSD nechá ve vládě podporovat komunisty, nemůže být považována za stranu s demokratickým smýšlením," dodává Majzner.

Červená versus oranžová
Červená trička byly vidět ale už ve 13 hodin. U stanice metra Anděl se totiž konal předvolební mítink sociální demokracie, na kterém předseda Paroubek nebyl. Podle Facebooku se akce mělo zúčastnit až 40 lidí s červeným trikem. Dorazilo jich nakonec deset. Premiéra byla tedy skromná. Přítomní tak alespoň rozdávali letáčky.

Čekalo na ně zhruba dvacet policistů. "Tak dvě stě jich tu nebude vidím jich tak osm," řekl do vysílačky krátce po oficiálním zahájení setkání jeden z policistů. Jeho kolega se pak šel protestujících zeptat, zda 'nebudou dělat ptákoviny'.

Která oranžová je ta správná?

Někteří z kolemjdoucích se u předvolebního stánku zastavili a pronesli: "Co to tady smrdí?" Nemysleli však nikoho ze sociální demokracie, ale zápach, který se u stanice metra Anděl držel. "To smrdí jako zkažený vajíčka. To bude nějaký vtip," pronesla jedna paní se smíchem. Narážela na loňské vajíčkové ataky, které se odehrály právě na Andělu a namířené byly proti ČSSD.

Nenecháme se zlákat
"Budoucnost tohoto státu nám není ukradená. Nenecháme se zlákat populistickými hesly, na pivo za dvě koruny a na oranžové růže," řekl serveru Lidovky.cz Adam Kracík, jeden z červených, a koukal na dívky, které pro sociální demokracii rozdávaly oranžové růže a k nim igelitovou tašku s překvapením.

Adam Kracík (vpravo), jeden z červených.

Podle Kracíka existují hlavně dva důvody, proč se na Andělu na prostest sešli. "Jsme proti nezodpovědné populistické politice, která tento stát může přivést na stejnou úroveň jako Řecko, budeme mít problém se státním bankrotem, důchody půjdou dolů, sociální dávky půjdou dolů, platy státních zaměstnanců půjdou dolů, a to my prostě nechceme," popsal Kracík ten první.

Druhý úzce souvisí s večerním pochodem. "Pan Paroubek se už veřejně vyjádřil, že mu nebude vadit podpora komunistů. Tohle by byl výsměch těm lidem, kteří tady bojovali během revoluce, za co byli zavíraní a za co taky umírali," dodal Kracík.

Na Anděl se přijel podívat i J.X. Doležal.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Mohlo by vás zajímat