Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Češi a Němci v ráji šumavském

Česko

PLZEŇ Na pultech českých i německých knihkupců se objevila vůbec první kniha mapující dvacetileté soužití Čechů a Němců po pádu železné opony mezi Plzeňským krajem a Bavorskem. Reprezentativní titul s názvem Šumava - Bavorský les / Život - lidé - sousedé, připravil železnorudský fotograf Václav Chabr.

„Knih o kopcích, slatích, jezerech už byly vydány stovky. Díky této netypické knize o Šumavě si ale uvědomíme, že ta opona je opravdu pryč, například když jde německá vlajka vedle české na slavnostech ve Zwieselu,“ dodal. Kniha ukazuje práci, slavnosti, tradice a zvyky sousedů, které často Češi ještě vůbec neznají, a přitom do Bavorska opět jezdí už 20 let.

Německé tradice jsou samozřejmě hlubší, protože tam kontinuita nebyla přerušena. Díky nové publikaci vidíme, jak dnes na mnoha místech opět fungují česko-německé vztahy, dodal. „Zvyky se začínají obnovovat také v českém příhraničí,“ řekl Chabr. Podle něj už propojování funguje, například řadou kulturních akcí i mnoha smíšenými manželstvími. Spolupracují spolky, sportovci, školy, mateřské školy i hudební soubory. Pořád je to ale málo, dodal. V Bavorsku jsou tradice 40 let vepředu, zejména kulturní a náboženské.

Například slavnost vyhánění vlka, kdy si staří i mladí pověsí k opasku zvony. V knize jsou dále fotografie a popisy česko-německých mší v kapli zaniklé obce Zhůří, v torzu kostela v Zadních Hamrech, v Dobré Vodě, dále údajně největší koňské procesí v Evropě z Bad Kötzingu, dlouhé asi 30 kilometrů, dále svěcení koní ve Furth im Waldu a Uhlišti, horská pouť na Velkém Javoru, obří gulášový festival v Regenu, železnorudské rytířské souboje o korunu Rysího krále a Svatováclavská jízda v Klatovech.

Kniha představuje i skláře ve Frauenau, z českého příhraničí už skláři zmizeli, dále kování podkov na české Šumavě, pohřby či stavění májek, které je v Bavorsku velkolepou událostí.

„Dosud chyběl komplexní pohled na Šumavu s lidmi. Naši fotografové se zatím rozplývali nad mechy a skalisky, občas zvířaty, ale ta Šumava v jejich knížkách je až příliš zadumaná, zbavená člověka,“ řekl šumavský historik Vladimír Horpeniak. Podle něj je výhodou, že Chabr žije na Šumavě a umí velmi dobře německy.

Velkoformátovou publikaci o 200 stranách, která vyšla nákladem 2500 výtisků a připravovala se čtyři roky, pokřtí starostové české a bavorské Železné Rudy v pátek na Železnorudských slavnostech, český křest bude v sobotu.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor: