Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi dokázali víc, než Brusel přizná

Česko

JAK TO VIDí EVROPA

Češi čelí neférovému hodnocení, nezapadli totiž do kýženého obrazu, tvrdí David Rennie, zpravodaj týdeníku The Economist v Bruselu.

* LN Jak budou historici hodnotit české předsednictví?

Češi toho dokázali mnohem víc, než jsou jim lidé v Bruselu ochotní přiznat. Do historie vstoupí jako neúspěch a obávám se, že tomu bohužel nelze zabránit.

* LN Bude to kvůli pádu vlády?

Pád vlády Česko velmi poškodil a ospravedlnil předsudky, které vůči vaší zemi už existovaly. Ale i bez něj byste si srdce Bruselských nezískali, ač je za vámi kus práce. Lidé tu přehlížejí, jak strašně těžké bylo třeba udržet jednotu unie během plynové krize. A vám se to podařilo.

* LN Proč není unijní elita ochotná přiznat Česku úspěchy?

Protože nezapadáte do hlavního proudu: jste malá, liberální země, která si nemyslí, že národní stát je zlo. Nevysmíváte se USA a měli jste vlastní agendu -na rozdíl od Slovinců, kteří dělali předsednictví tak, že ho předali Němcům a Francouzům.

* LN Sarkozy se ale taky nevysmívá USA. Čím pak vysvětlit černobílý řez Francie skvělá - Češi tragédie?

Sarkozy všude zdvihal unijní vlajku, u všeho byl, a protože Amerika byla tehdy v útlumu, dal lidem na špičce unie pocítit, že Evropa vládne světu. Těm, kdo spojili s evropskou integrací svoji kariéru, to je v Bruselu většina, se to líbilo.

* LN Je to důvod i tolika negativních titulků o ČR na západě?

Sešlo se víc věcí. Jednak pokrytectví. Topolánek označil americký plán obnovy za cestu do pekel a byl to skandál, neboť to řekl lídr malé země. Němci si ale mysleli totéž. Pak povrchnost: z Klausovy neochoty vyvěsit na Hradě vlajku EU byla aféra. A pak i faktické chyby. Ale ty dělají všichni.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!