Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi jsou ochotní vzdát se soukromí, říká ochránkyně soukromí Ivana Janů

Česko

  8:06
PRAHA - Lidé si hodnotu osobních dat uvědomí často až poté, co projdou nějakou nepříjemnou zkušeností, říká předsedkyně Úřadu pro ochranu osobních údajů Ivana Janů. Například rodiny, jejichž dítě bylo vydíráno prostřednictvím sociálních sítí, najednou zpozorní, protože zjistí, o jak závažnou věc jde. Lidé se soukromí snadno vzdávají, někdy z pohodlnosti, někdy z neinformovanosti.

Předsedkyně Úřadu pro ochranu osobních údajů Ivana Janů. foto: ČTK

LN: Uvědomují si lidé hodnotu osobních údajů?

Podle mě nikoli. A mám dojem, že se doposud neudělalo příliš pro to, abychom jejich smýšlení či vědomí posunuli či změnili. Zajímavé je, jak se jejich názory promění, pokud projdou nějakou nepříjemnou zkušeností. To se týká například rodin, jejichž dítě bylo vydíráno prostřednictvím Facebooku. Najednou zpozorní, protože zjistí, o jak závažnou věc jde. Většina je ochotna se svých dat a soukromí vzdát i za nepatrnou výhodu – malou slevovou kartičku například. Někdy z pohodlnosti, někdy z neinformovanosti.

LN: V souvislosti s tím se hlavně v zahraničních médiích objevují návrhy na to, aby byli občané za poskytnutí svých údajů někomu dalšímu finančně odměněni. Co si o tom myslíte?

V čele ‚ochránců soukromí‘ bude bývalá ústavní soudkyně Janů

Pokud neexistuje vůle lidí chránit svá osobní data, je těžké, aby je úřad chránil proti jejich vůli. Nechat si za citlivé informace osobě zaplatit vás může dostat do špatného právního postavení. Pokud je totiž poskytne zdarma, máte pořád možnost – za pomoci úřadu – z takové situace vycouvat, pokud si vše po čase rozmyslíte, protože váš souhlas musí být nejen informovaný, ale i trvající. Když si za něco necháte zaplatit, tak je to mnohem obtížnější. Takže to bude další fáze, kam by se mělo vstupovat jen velmi opatrně nebo lépe nevstupovat.

LN: Však také premiér Bohuslav Sobotka nedávno vyzval, aby se s osobními daty neobchodovalo...

Jenže ono se obchoduje. Pouze je neprodávají přímo lidé, kterých se týkají. Přeprodávají si je mezi sebou firmy, které se sběrem takových dat zaobírají. To je ostatně širší problém. Podle zákona se musí každý zaregistrovat, tedy dát vědět, za jakým účelem osobní data a informace o druhých shromažďuje a zpracovává. Jenže velmi často tento deklarovaný účel opustí a udělá si z toho výnosný byznys. Protože databáze zákazníků je pro komerci vždy velice žádaná.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat