Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Češi jsou otevřenější k adopci homosexuálními páry, ukázal průzkum. Nytrová ho shazuje

Poslankyně Pavlína Nytrová z ČSSD při svém projevu v dolní komoře parlamentu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslankyně Pavlína Nytrová z ČSSD při svém projevu v dolní komoře parlamentu. | foto: Reprofoto

PRAHA Češi jsou čím dál otevřenější k tématům jako je adopce homosexuály či osvojení dítěte partnera v gay páru. Průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd je v mnohém přelomový. „Jde o pozitivní jev, ačkoli se na gaye v průzkumu nahlíží jako na ty problémové,“ komentuje pro server Lidovky.cz výsledky sociolog Zdeněk Sloboda.

Jen dva týdny od šokujícího tvrzení poslankyně Pavlíny Nytrové (ČSSD), že se homosexuálové budou - kvůli možnosti adoptovat dítě svého protějšku - „snažit zlegalizovat sex s dětmi“, publikovalo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) průzkum v souvislosti s právy gayů a leseb. Ten vychází každý rok. Letos jsou však jeho výsledky v lecčems přelomové.

Průzkum mimo jiné ukazuje zcela opačný trend, než ten, který na půdě sněmovny nastínila sociálně-demokratická politička, podle niž není homosexuální rodina rozhodně stabilní místo pro výchovu dětí.

Přiosvojení? 62 procent dotázaných je pro

Lidé jsou k právům homosexuálů, včetně adopce dětí, otevřenější než kdy dřív. (všechny výsledky průzkumu najdete ZDE – pozn. red.) „Převahu souhlasných odpovědí jsme zaznamenali v případě adopce dětí partnera nebo partnerky, s nimiž daný člověk žije a na jejichž výchově se podílí. Takové právo by homosexuálním mužům a ženám přiznaly více než tři pětiny české veřejnosti (62 %), proti se postavila necelá třetina dotázaných (29 %),“ komentuje výsledky Naděžda Čadová ze Sociologického ústavu Akademie věd.V roce 2015 výsledky přitom dosáhly na „pouhých“ 58 procent.

Průzkum Sociologického ústavu Akademie věd

Také v případě adopce dětí z dětských domovů převážilo souhlasné stanovisko. „Odpověď rozhodně či spíše ano zvolilo 48 % dotázaných, rozhodně či spíše ne pak 43 %,“ doplnila k průzkumu. Loni přitom bylo pro jen 44 procent, zatímco nesouhlasně odpovědělo 49 procent lidí.

Sdružení Proud zabývající se právy homosexuálů čísla považuje za důležitá. „Když se před deseti lety procházel zákon o registrovaném partnerství a o tomto tématu se hodně mluvilo, podpora klesala. Po přijetí registrovaného partnerství rapidně zase rostla. Dalo se tedy předpokládat, že podobný sešup bude i nyní, když se už dva roky intenzivně mluví o přiosvojení. To, že podpora neustále roste, je hodně pozitivní jev,“ uvedl pro server Lidovky.cz Zdeněk Sloboda, sociolog přednášející o genderu, sexualitě a médiích na Palackého Univerzitě v Olomouci a současně člen zmiňovaného sdružení.

Poslankyně za ČSSD Pavlína Nytrová.

Poslankyně za ČSSD Pavlína Nytrová.

Poslankyně Nytrová, kterou server Lidovky.cz konfrontoval s výsledky výzkumu, však považuje čísla za nesměrodatná.

„Chtěla bych upozornit, že proběhl 3. – 20. června tohoto roku, to znamená před otevřením širší veřejné diskuse,“ uvedla v sms zprávě. „Jedná se o jeden z názorů, který reprezentoval vzorek 1005 respondentů a který může, ale nemusí odrážet skutečnou náladu ve společnosti a názor milionů našich spoluobčanů,“ doplnila.

Dotázaní se také vyjadřovali k tomu, zda by podle nich ve městě či obci, kde žijí, přiznání homosexuality způsobilo potíže v soužití s lidmi. Čtyřicet osm procent lidí se domnívá, že by takovéto přiznání způsobilo potíže, dvě pětiny lidí si myslí opak. „Srovnání s hodnotami z dřívějších měření ukazuje, že názor, že by přiznání homosexuality způsobilo potíže, oproti loňskému šetření míně oslabil, a to zejména v kategorii ‚rozhodně způsobilo‘, kde došlo k poklesu o 4 procentní body,“ uvedla Čadová.

O tom, že přiznání k homosexualitě by rozhodně způsobilo potíže, jsou častěji přesvědčeni lidé starší 60 let a ti, kteří podle svých slov mezi svými přáteli nebo známými nemají žádného homosexuálního muže ani ženu.

Češi jsou nicméně, jak ukazuje výzkum, poměrně dlouhodobě otevření k tématu uzavírání registrovaného partnerství.

O průzkumu:

Termín terénního šetření: 3. – 20. června 2016

Počet dotázaných: 1005

Obyvatelstvo ČR ve věku od 15 let

Metoda sběru dat: Osobní rozhovor tazatele s respondentem

Bezmála tři čtvrtiny dospělé populace (tedy 74 %) uznávají v českém právním řádu právo homosexuálů uzavřít registrované partnerství. „Proti tomu, aby bylo homosexuálním mužům a ženám umožněno registrované partnerství uzavírat, se v našem výzkumu postavila přibližně pětina dotázaných (to je 21 %),“ doplnila Čadová.

Sociologa Slobodu takové výsledky těší, na druhou stranu ale považuje za tristní, na čem je průzkum založen. „U prakticky žádné jiné skupiny lidí se neptáme, jestli souhlasíme s tím, aby měli určitá - podotýkám stejná, rovná - práva. To je, jako bychom pořád ve výzkumech zjišťovali, jestli lidé souhlasí s tím, aby ženy mohly volit, nebo studovat na vysoké škole, nebo jestli blonďatí, levorucí, Vietnamci, nevidomí, evangelíci či třeba baníkovci mají právo na manželství nebo adopce,“ doplnIl na závěr.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

O 3 cm štíhlejší? Přečtěte si recenzi na novinku Bodyshape od biotenu
O 3 cm štíhlejší? Přečtěte si recenzi na novinku Bodyshape od biotenu

Trvale zhubnout není snadné, to víme asi všichni. Kromě změny jídelníčku a pohybu je potřeba postarat se i o zpevnění pokožky. K tomu slouží celá...