2. srpna 2016 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Češi jsou otevřenější k adopci homosexuálními páry, ukázal průzkum. Nytrová ho shazuje

Poslankyně Pavlína Nytrová z ČSSD při svém projevu v dolní komoře parlamentu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslankyně Pavlína Nytrová z ČSSD při svém projevu v dolní komoře parlamentu. | foto: Reprofoto

PRAHA Češi jsou čím dál otevřenější k tématům jako je adopce homosexuály či osvojení dítěte partnera v gay páru. Průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd je v mnohém přelomový. „Jde o pozitivní jev, ačkoli se na gaye v průzkumu nahlíží jako na ty problémové,“ komentuje pro server Lidovky.cz výsledky sociolog Zdeněk Sloboda.

Jen dva týdny od šokujícího tvrzení poslankyně Pavlíny Nytrové (ČSSD), že se homosexuálové budou - kvůli možnosti adoptovat dítě svého protějšku - „snažit zlegalizovat sex s dětmi“, publikovalo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) průzkum v souvislosti s právy gayů a leseb. Ten vychází každý rok. Letos jsou však jeho výsledky v lecčems přelomové.

Průzkum mimo jiné ukazuje zcela opačný trend, než ten, který na půdě sněmovny nastínila sociálně-demokratická politička, podle niž není homosexuální rodina rozhodně stabilní místo pro výchovu dětí.

Přiosvojení? 62 procent dotázaných je pro

Lidé jsou k právům homosexuálů, včetně adopce dětí, otevřenější než kdy dřív. (všechny výsledky průzkumu najdete ZDE – pozn. red.) „Převahu souhlasných odpovědí jsme zaznamenali v případě adopce dětí partnera nebo partnerky, s nimiž daný člověk žije a na jejichž výchově se podílí. Takové právo by homosexuálním mužům a ženám přiznaly více než tři pětiny české veřejnosti (62 %), proti se postavila necelá třetina dotázaných (29 %),“ komentuje výsledky Naděžda Čadová ze Sociologického ústavu Akademie věd.V roce 2015 výsledky přitom dosáhly na „pouhých“ 58 procent.

Průzkum Sociologického ústavu Akademie věd

Také v případě adopce dětí z dětských domovů převážilo souhlasné stanovisko. „Odpověď rozhodně či spíše ano zvolilo 48 % dotázaných, rozhodně či spíše ne pak 43 %,“ doplnila k průzkumu. Loni přitom bylo pro jen 44 procent, zatímco nesouhlasně odpovědělo 49 procent lidí.

Sdružení Proud zabývající se právy homosexuálů čísla považuje za důležitá. „Když se před deseti lety procházel zákon o registrovaném partnerství a o tomto tématu se hodně mluvilo, podpora klesala. Po přijetí registrovaného partnerství rapidně zase rostla. Dalo se tedy předpokládat, že podobný sešup bude i nyní, když se už dva roky intenzivně mluví o přiosvojení. To, že podpora neustále roste, je hodně pozitivní jev,“ uvedl pro server Lidovky.cz Zdeněk Sloboda, sociolog přednášející o genderu, sexualitě a médiích na Palackého Univerzitě v Olomouci a současně člen zmiňovaného sdružení.

Poslankyně za ČSSD Pavlína Nytrová.

Poslankyně za ČSSD Pavlína Nytrová.

Poslankyně Nytrová, kterou server Lidovky.cz konfrontoval s výsledky výzkumu, však považuje čísla za nesměrodatná.

„Chtěla bych upozornit, že proběhl 3. – 20. června tohoto roku, to znamená před otevřením širší veřejné diskuse,“ uvedla v sms zprávě. „Jedná se o jeden z názorů, který reprezentoval vzorek 1005 respondentů a který může, ale nemusí odrážet skutečnou náladu ve společnosti a názor milionů našich spoluobčanů,“ doplnila.

Dotázaní se také vyjadřovali k tomu, zda by podle nich ve městě či obci, kde žijí, přiznání homosexuality způsobilo potíže v soužití s lidmi. Čtyřicet osm procent lidí se domnívá, že by takovéto přiznání způsobilo potíže, dvě pětiny lidí si myslí opak. „Srovnání s hodnotami z dřívějších měření ukazuje, že názor, že by přiznání homosexuality způsobilo potíže, oproti loňskému šetření míně oslabil, a to zejména v kategorii ‚rozhodně způsobilo‘, kde došlo k poklesu o 4 procentní body,“ uvedla Čadová.

O tom, že přiznání k homosexualitě by rozhodně způsobilo potíže, jsou častěji přesvědčeni lidé starší 60 let a ti, kteří podle svých slov mezi svými přáteli nebo známými nemají žádného homosexuálního muže ani ženu.

Češi jsou nicméně, jak ukazuje výzkum, poměrně dlouhodobě otevření k tématu uzavírání registrovaného partnerství.

O průzkumu:

Termín terénního šetření: 3. – 20. června 2016

Počet dotázaných: 1005

Obyvatelstvo ČR ve věku od 15 let

Metoda sběru dat: Osobní rozhovor tazatele s respondentem

Bezmála tři čtvrtiny dospělé populace (tedy 74 %) uznávají v českém právním řádu právo homosexuálů uzavřít registrované partnerství. „Proti tomu, aby bylo homosexuálním mužům a ženám umožněno registrované partnerství uzavírat, se v našem výzkumu postavila přibližně pětina dotázaných (to je 21 %),“ doplnila Čadová.

Sociologa Slobodu takové výsledky těší, na druhou stranu ale považuje za tristní, na čem je průzkum založen. „U prakticky žádné jiné skupiny lidí se neptáme, jestli souhlasíme s tím, aby měli určitá - podotýkám stejná, rovná - práva. To je, jako bychom pořád ve výzkumech zjišťovali, jestli lidé souhlasí s tím, aby ženy mohly volit, nebo studovat na vysoké škole, nebo jestli blonďatí, levorucí, Vietnamci, nevidomí, evangelíci či třeba baníkovci mají právo na manželství nebo adopce,“ doplnIl na závěr.

skŠárka Kabátová

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.