Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Češi jsou štastnější, zdravější a politika je nebaví

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

BRNO Blbá nálada ve společnosti? Podle sociologů je pravda jinde: za dvacet let jsou Češi a Moravané výrazně spokojenější se životem, jsou šťastnější a cítí se zdravější. A čím dál méně se zajímají o politiku.

Za dvacet let klesl v Česku počet lidí, kteří upřednostňují materiální zabezpečení. Naopak se zvýšil počet těch, kterým záleží na duchovních hodnotách. Potvrzují to výsledky nejrozsáhlejšího průzkumu hodnot, který v tuzemsku kontinuálně tvoří zástupci Masarykovy univerzity a společnosti SC&C.

"Hodně se mluví o tom, jak se posunuje morálka, jak jsme hrabiví... Ale výsledky ukazují trošku něco jiného," řekl koordinátor projektu a sociolog Ladislav Rabušic z fakulty sociálních studií. Průzkum ale znovu potvrzuje, že se lidé obracejí zády k politice.

Politiku nelze ovlivnit, klesá o ni zájem
Na stejné otázky sociologů z univerzity odpovídaly vždy v letech 1991, 1999 a 2008 zhruba dva tisíce respondentů. Zatímco v roce 1991 politiku za důležitou ve svých životech považovala více než třetina respondentů, loni na podzim už to byla jen pětina. "Lidé politiku méně sledují, méně se o ní baví s přáteli," potvrdil politolog a sociolog Roman Chytilek. Pokles zájmu o politiku přitom nezasáhl jen mladé, ale projevil se ve všech věkových a vzdělanostních kategoriích. Vysvětlení může být několik. Lidé mohou mít pocit, že politika se jim vzdaluje, a proto ji nemohou ovlivnit. Anebo hledají štěstí jinde. Výsledky autoři zveřejnili jen náhodou v čase 20. výročí sametové revoluce. A shodou okolností jen den poté, co Václav Havel také v Brně představil poselství stovky osobností vyzdvihující právě důležitost morálních postojů.


Zatímco jako "velmi šťastní" se v roce 2008 cítilo jen 15 procent lidí, v součtu s "celkem šťastnými" už jde celkem o 86 procent respondentů. "Je toto blbá nálada? No nevím," zažertoval Rabušic.
Velkou úlohu v životě českých respondentů hraje rodina. "I když samozřejmě ne všichni si myslí, že tím správným uspořádáním je manželství, ale horují pro to, aby mohli žít v individualizovaných partnerských vztazích," upřesnil sociolog. Zdaleka ne všichni jsou přesvědčeni, že smyslem rodiny jsou děti.

Práce není důležitá
Jistý příklon Čechů víc prožívat potvrzují i další data výzkumu. Navzdory nezaměstnanosti se například snižuje počet lidí, kteří považují práci za důležitou. Naopak narůstá pocit důležitosti volného času a potřeby být s přáteli.

Zajímavé jsou i rozdíly v rámci republiky: na Moravě je patrnější příklon k víře: věří tam v Boha, nebe i peklo. A na Moravě také mají lidé, na rozdíl od Čech a Prahy, ke své historické zemi bližší vztah než k republice jako k celku. Nejblíže však všichni mají k obci, kde bydlí – pouze Pražané mají raději Českou republiku než Prahu.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Francouzský prezident Emanuel Macron. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Francouzský prezident Emanuel Macron. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

Francouzský prezident Emanuel Macron. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!