Češi mají slastný skalp Švédska

Hokejisté na MS získali v důležité bitvě první cenný úspěch. Do osmifinálové části postupují s třemi body

MANNHEIM Konečně! Konečně zmizela letargie, již nahradila bojovnost a nasazení. Konečně se hrálo v důstojné návštěvě, kdy SAP Arena vyprodala halu. Konečně přišel cenný triumf nad obtížným sokem, na který Češi čekali dlouho tři roky. Konečně předvedli, že nepřestali umět hrát hokej.

Protože kdybyste hledali naivní tým z utkání proti Norům, na mistrovství světa jako by včera zmizel. Tohle byli jiní Češi.

Ne ti málem zatracení.

Hokejisté porazili mužstvo Švédska 2:1 a ze základní skupiny turnaje jdou do osmifinále z 2. místa.

„Já chci všechny kluky pochválit. Tenhle výkon si zapamatujeme, měli jsme úplně jinou tvář,“ pravil kapitán Tomáš Rolinek.

Skutečně ano, mužstvo jako by nabudily předzápasové výroky Jaromíra Jágra, jenž apeloval na hráče z NHL. „Zbavte se ega a přestaňte s omluvenkami. Český hokej vás bude potřebovat,“ prohlásil.

Jenže včera žádné opravdu nepotřeboval. Tahle parta si v Mannheimu vystačila na Tre Kronor sama.

Do útoku zavelel kapitán Na soupeře vlítla od první sekundy a už v té 54. z oslabení skóroval právě Rolinek. Ten pohyb, to tempo, ta vůle za vítězstvím...

A také ta jednoduchost, kterou se v předchozích dvou zápasech ne a ne naučit. Tentokrát se ale útočníci nebáli jít do prostoru branky, stříleli z každé pozice a bili se jeden za druhého. Jako vyměnění. Však i gólman Tomáš Vokoun tvrdil: „Od začátku jsme hráli bitvu o vše. Bojovali jsme, je to jediný recept, jak být úspěšný.“

Češi nezpanikařili, ani když ve 24. minutě srovnal Magnus Paajarvi Svensson. Ještě v druhé třetině jim vrátil zpět vedení Petr Hubáček z přečíslení po přežitém oslabení. Žádné posily už nepřijedou Několikrát je také podržel v brance fantasticky právě Vokoun a hala plná českých barev začala po jeho zákrocích hlasitě bouřit.

Ne, tenhle národ ještě na hokej nezanevřel...

Dá se říct, že výběr Vladimíra Růžičky přežil klíčový zápas. Norové totiž porazili Francii a Češi už před duelem měli nula bodů do osmifinálové skupiny.

Teď mají tři, stejně jako jejich severští sokové. Získat další mohou zítra proti silnému Švýcarsku, které si ve středu poradilo s Kanadou. Bude to další těžká bitva, v které je potřeba soudržnost a vůle. I vědomí, že tomuto týmu z NHL už nikdo nepomůže.

V zámoří totiž definitivně zmizela šance, že by přijel Tomáš Plekanec či Lukáš Krajíček. Oba v play off stále ještě pokračují.

***

DALŠÍ PROGRAM

Osmifinálové zápasy Česka

SKUPINA F Česko–Švýcarsko zítra od 20.15 Česko–Lotyšsko 17. května od 20.15 Česko–Kanada 18. května od 16.15

Česko 2 Švédsko 1

Branky a nahrávky: 1. Rolinek, 30. Hubáček (Novotný, Vokoun) - 25. PääjärviSvensson (R. Wallin). Rozhodčí: Kadyrov, Olenin - Gorděnko (všichni Rus.), Semjonov (Est.). Vyloučení: 6:8. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 12.500 (vyprodáno). Třetiny: 1:0, 1:1, 0:0. Česko: Vokoun - Rozsíval, Čáslava, Rachůnek, Gřegořek, Barinka, Blaťák -Jágr, Červenka, Klepiš - Voráček, Marek, Rolinek - Kašpar (21.- 25. Kvapil), Vampola, Novotný - M. Růžička, Koukal, Hubáček. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann. Švédsko: Gustavsson - Magnus Johansson, V. Hedman, Jonathan Ericsson, Karlsson, Bäckman, Ekman-Larsson - Nilson, Martensson, Jimmie Ericsson - Engqvist, R. Wallin, Pääjärvi-Svensson -Omark, Harju, Persson - Pettersson, Nylander, Andersson. Trenéři: Bengt-Ake Gustafsson a Roger Rönnberg.

KONEČNÁ TABULKA SKUPINY C

1. Švédsko 3 2 0 0 1 9:6 6

2. Česko 3 2 0 0 1 10:6 6

3. Norsko 3 2 0 0 1 10:8 6

4. Francie 3 0 0 0 3 5:14 0 O pořadí na

1.-

3. místě rozhodla bilance ze vzájemných zápasů, při rovnosti bodů rozhodoval rozdíl skóre z duelů mezi Švédskem, Norskem a Českem. OSMIFINÁLOVÁ SKUPINA F

ČESKÉ HVĚZDY

1. Tomáš Rolinek Předvedl se jako pravý kapitán. Veledůležitý zápas se Švédskem nasměroval k výhře už v první minutě. V oslabení vystihl rozehrávku jednoho ze švédských obránců a poté propálil brankáře Gustavssona. Aktivitou hýřil i v dalším průběhu zápasu.

2. Tomáš Vokoun Jednou chyboval, když pod rukou propustil střelu Pääjärvi-Svenssona. Pak však český gólman předvedl spoustu důležitých zákroků, kterými udržel naděje týmu na výhru. 3. Petr Hubáček Vstřelil vítězný gól. Jiří Novotný ujel ve 30. minutě z trestné lavice a v přečíslení předložil puk Hubáčkovi. Útočník Komety Brno vystřelil bez přípravy a poslal Česko do vedení. Pro defenzivně laděného forvarda to byla už druhá trefa na turnaji.