130 let

Češi masivně investují v Turecku

Česko

PRAHA Stále více pozornosti českých strojírenských firem se soustředí na turecký trh. Rostoucí spotřeba elektřiny přináší řadu příležitostí v oblasti výstavby elektráren. Společnosti z oboru energetického strojírenství si tam mohou kompenzovat pokles zakázek v zemích západní Evropy.

Například společnosti Vítkovice Power Engineering, BTG Energy a Ferrit získaly v srpnu zakázku na výstavbu elektrárny o výkonu 290 megawattů a zahájení těžby hnědého uhlí v lokalitě 150 kilometrů od Ankary. Celková hodnota zakázky přesahuje deset miliard korun.

Výstavby další uhelné elektrárny ve středním Turecku se zúčastní plzeňský výrobce turbín Škoda Power. Zajistí dodávku tří 133megawattových turbín, generátoru, řídicího systému a dalších zařízení v hodnotě okolo 1,5 miliardy korun.

Do turecké energetiky směřují také investice z Česka. ČEZ spolu s místním partnerem loni v únoru převzal společnost SEDAS, která provozuje rozvodnou síť v průmyslovém regionu Sakarya na severozápadě země. Loni v květnu pak ČEZ koupil za šest miliard korun více než 37procentní podíl ve společnosti Akenerji, zabývající se výstavbou a provozováním vodních a plynových elektráren.

V pokročilém stadiu je též projekt paroplynové elektrárny v jižní provincii Hatay o předpokládaném výkonu nejméně 800 megawattů. „Pokud se potvrdí naše předpoklady nutné pro realizaci projektu, očekáváme termín uvedení do provozu na konci roku 2013,“ uvedla tisková mluvčí ČEZ Eva Nováková.

Potenciál vodní energie v Turecku zaujal i dalšího českého investora. Svitavská společnost EnergoPro v dubnu odkoupila za téměř osm miliard korun pět hydroelektráren. Energo-Pro tak rozšířilo své portfolio, tvořené vodními elektrárnami v Česku, Bulharsku a Gruzii. Více čtěte na straně 16

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás