Pondělí 3. srpna 2020svátek má Miluše 19 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Češi mohou do Slovinska jen na vybraných hraničních přechodech. Platí pro ně specifická pravidla

Fronta před chorvatskou hranicí na přechodu ze Slovinskem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fronta před chorvatskou hranicí na přechodu ze Slovinskem. | foto: David Vagaday, Lidovky.cz

Praha Čeští občané mohou při cestě do Slovinska nebo přes něj do Chorvatska vstoupit do země pouze na vybraných hraničních přechodech. Turistům, kteří chtějí ve Slovinsku strávit dovolenou, doporučuje česká ambasáda v Lublani mít s sebou čestné prohlášení, že v posledních 14 dnech nepobývali v Moravskoslezském kraji.

Češi s trvalým nebo přechodným pobytem v Moravskoslezském kraji musejí předložit potvrzení o rezervaci ubytování a negativní test na covid-19, bez testu musejí do karantény.

Slovinská policie bude turisty kontrolovat na hraničních přechodech, bude při tom zjišťovat jejich jména i adresu trvalého či přechodného pobytu. Následně úředníci ministerstva zahraničí přímo na hranicích rozhodnou, zda konkrétní osoba bude umístěna do karantény.

Slovinská vláda v pátek rozhodla, že Česko, Chorvatsko a Francie budou od soboty vyřazeny z takzvaného zeleného seznamu zemí s nízkým rizikem koronavirové nákazy. V úterý se Česko na tento seznam vrátilo, ovšem s výjimkou Moravskoslezského kraje, který zůstává na žlutém seznamu. Dvoutýdenní karanténě se tak vyhnou jen ti obyvatelé tohoto kraje, kteří se prokážou dokladem o rezervaci ubytování zaplacené ještě před přeřazením kraje do žlutého seznamu a nanejvýš 36 hodin starým negativním testem.

Češi ze všech krajů mohu nadále bez rizika karantény projíždět Slovinskem do Chorvatska. Cesta přes slovinské území ale musí trvat nanejvýš 12 hodin a povolují se pouze nezbytné přestávky na cestě. Za tranzit se považuje i cesta vlakem s přestupem ve Slovinsku, ale z jízdenky musí být zřejmé, že cestující zemí jen projíždí, a při přestupu dotyčný nesmí opustit nádraží.

Vzhledem k tomu, že Lublaň řadí Chorvatsko na žlutý seznam, platí omezení i pro návrat českých turistů z Chorvatska. Lidé mohou při zpáteční cestě slovinským územím pouze projet, na cestu mají 12 hodin.

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Vila Na Zátorce 13 (Praha, 26. července 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Petr Arenberger, kožní lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Pavel Paska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!