Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Češi už mohou venku odložit roušky, velká část chodců si ale obličej zakrývá dál

Česko se od 25. května 2020 o další krok přiblížilo k životu před koronavirovou pandemií. Lidé nemusí nosit roušky venku, pokud splní podmínku aspoň dvoumetrového odstupu od dalších osob, které s nimi nežijí ve stejné domácnosti. V budovách nebo MHD je nošení roušek dál povinné. Výjimky mají děti ve školách či školkách nebo některé profese, například lidé v kancelářích. Snímek je z Olomouce. foto: ČTK

Praha - Lidé v Česku od pondělí už nemusí při dodržení rozestupů nosit venku roušky, které se staly zřejmě nejvýraznějším symbolem nebývalých omezení během koronavirové krize. Velká část chodců si ale stále dýchací cesty zakrývá nejen v uzavřených prostorech či veřejné dopravě, kde je to dál povinné.
  15:36

Používat respirátor, roušku, šátek či jiné zakrytí nosu a úst při opuštění domova bylo v Česku až na výjimky povinné od 19. března. Mnozí se chrání venku dál, i když nemusí, jiní nasazují roušku jen při průchodu kolem ostatních, nebo ji nosí připravenou na krku, aby si ji stihli nasadit při nástupu do MHD, vstupu do obchodů, úřadů, nemocnic a dalších vnitřních prostorů.

V pondělí došlo k dalšímu velkému uvolnění zavedených opatření

Děti v ochranných štítech.
Lidé už nemusejí při dodržení rozestupů nosit venku roušky na ochranu proti...

Do základních škol se vrátila část dětí

Do základních škol se v pondělí vrátila část žáků prvního stupně. Docházka je až do konce školního roku dobrovolná a provází ji řada hygienických opatření. Zbytek školáků, který zůstal doma, učitelé dál vzdělávají na dálku.

Větší školy rozdělily ranní nástup do několika časových vln, před vstupem někde učitelé měřili příchozím dětem teplotu a vybírali čestné prohlášení, že žáci nemají příznaky nemoci covid-19. Zvláštní pravidla mají přestávky, stravování či odpolední pobyt.

Budete dál nosit venku roušku?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pondělí 1. června 2020. Anketa je uzavřena.

Ne75
Ano66

Ministr školství Robert Plaga (ANO) v pondělí navrhne vládě, aby se žáci druhého stupně základních a středních škol, konzervatoří a vyšších odborných škol mohli v omezené míře vrátit do lavic 8. června, a to hlavně formou konzultací či třídnických hodin.

Utlumený Důl Darkov

Důl Darkov společnosti OKD kvůli nákaze přešel na technologické minimum, odčerpává jen vodu a větrá. Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO) po pondělním jednání krajského krizového štábu řekl, že důl nelze zavřít, protože by to znamenalo zavření celého podniku. Vzhledem k opatřením krajské hygienické stanice a zastavení těžby ale nepovažuje za nutné vyhlašovat stav nebezpečí.

Testování v souvislosti s nákazou na Dole Darkov dosud odhalilo 221 nakažených covidem-19, v karanténě je 350 lidí. Krajská hygienička Pavla Svrčinová uvedla, že nikdo z nemocných nebyl hospitalizován a k dispozici je dost odběrových kapacit.

Otevřené restaurace

Veřejnosti se v pondělí otevřely vnitřní prostory hospod a restaurací, ubytovací zařízení, vnitřní areály hradů a zámků, zoologických a botanických zahrad.

Obnovil se také provoz koupališť a bazénů, tetovacích salonů, je povoleno provádění piercingu nebo permanentního make-upu. Za určitých podmínek jsou povoleny návštěvy v sociálních a zdravotnických lůžkových zařízeních, řada nemocnic či domovů seniorů ale zůstává nadále uzavřena. S omezeními začal fungovat provoz všech sociálních služeb, ale jen pro klienty do 50 let.

V kolínské automobilce se znovu rozjely linky

I když se život v zemi vrací k normálu, ekonomické dopady budou dlouhodobé. Český statistický úřad v pondělí oznámil, že důvěra v ekonomiku se v květnu po dosud největším propadu v předchozím měsíci zvýšila o 0,3 bodu na 75,1 bodu, dál ale zůstává hluboko pod dlouhodobým průměrem. Opět poklesla důvěra mezi podnikateli, kteří kvůli koronavirové krizi nadále čelí podle statistiků velkému poklesu poptávky. Naopak spotřebitelé byli proti dubnu optimističtější.

Kolínská automobilka Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) v pondělí po více než dvouměsíční odstávce obnovila výrobu, kterou přerušila kvůli koronaviru 18. března večer. V pondělí vyrobí asi 300 aut, na plnou kapacitu 900 aut začne firma vyrábět v pátek.

Kvůli ekonomickým dopadům koronavirové krize se letos takzvaný Den daňové svobody podle výpočtů Liberálního institutu posunul až na 24. června, zatímco loni to bylo 28. května. Češi tak budou na stát letos pracovat 175 dní, tedy nejdéle od roku 2000, kdy institut začal den daňové svobody počítat. Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby jeho příjem připadá státu.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat