Úterý 11. srpna 2020svátek má Zuzana 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Češi už mohou venku odložit roušky, velká část chodců si ale obličej zakrývá dál

Česko se od 25. května 2020 o další krok přiblížilo k životu před koronavirovou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česko se od 25. května 2020 o další krok přiblížilo k životu před koronavirovou... | foto: ČTK

Praha Lidé v Česku od pondělí už nemusí při dodržení rozestupů nosit venku roušky, které se staly zřejmě nejvýraznějším symbolem nebývalých omezení během koronavirové krize. Velká část chodců si ale stále dýchací cesty zakrývá nejen v uzavřených prostorech či veřejné dopravě, kde je to dál povinné.

Používat respirátor, roušku, šátek či jiné zakrytí nosu a úst při opuštění domova bylo v Česku až na výjimky povinné od 19. března. Mnozí se chrání venku dál, i když nemusí, jiní nasazují roušku jen při průchodu kolem ostatních, nebo ji nosí připravenou na krku, aby si ji stihli nasadit při nástupu do MHD, vstupu do obchodů, úřadů, nemocnic a dalších vnitřních prostorů.

V pondělí došlo k dalšímu velkému uvolnění zavedených opatření

Děti v ochranných štítech.
Lidé už nemusejí při dodržení rozestupů nosit venku roušky na ochranu proti...

Do základních škol se vrátila část dětí

Do základních škol se v pondělí vrátila část žáků prvního stupně. Docházka je až do konce školního roku dobrovolná a provází ji řada hygienických opatření. Zbytek školáků, který zůstal doma, učitelé dál vzdělávají na dálku.

Větší školy rozdělily ranní nástup do několika časových vln, před vstupem někde učitelé měřili příchozím dětem teplotu a vybírali čestné prohlášení, že žáci nemají příznaky nemoci covid-19. Zvláštní pravidla mají přestávky, stravování či odpolední pobyt.

Budete dál nosit venku roušku?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:001. června 2020. Anketa je uzavřena.

Ne75
Ano66

Ministr školství Robert Plaga (ANO) v pondělí navrhne vládě, aby se žáci druhého stupně základních a středních škol, konzervatoří a vyšších odborných škol mohli v omezené míře vrátit do lavic 8. června, a to hlavně formou konzultací či třídnických hodin.

Utlumený Důl Darkov

Důl Darkov společnosti OKD kvůli nákaze přešel na technologické minimum, odčerpává jen vodu a větrá. Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO) po pondělním jednání krajského krizového štábu řekl, že důl nelze zavřít, protože by to znamenalo zavření celého podniku. Vzhledem k opatřením krajské hygienické stanice a zastavení těžby ale nepovažuje za nutné vyhlašovat stav nebezpečí.

Testování v souvislosti s nákazou na Dole Darkov dosud odhalilo 221 nakažených covidem-19, v karanténě je 350 lidí. Krajská hygienička Pavla Svrčinová uvedla, že nikdo z nemocných nebyl hospitalizován a k dispozici je dost odběrových kapacit.

Otevřené restaurace

Veřejnosti se v pondělí otevřely vnitřní prostory hospod a restaurací, ubytovací zařízení, vnitřní areály hradů a zámků, zoologických a botanických zahrad.

Obnovil se také provoz koupališť a bazénů, tetovacích salonů, je povoleno provádění piercingu nebo permanentního make-upu. Za určitých podmínek jsou povoleny návštěvy v sociálních a zdravotnických lůžkových zařízeních, řada nemocnic či domovů seniorů ale zůstává nadále uzavřena. S omezeními začal fungovat provoz všech sociálních služeb, ale jen pro klienty do 50 let.

V kolínské automobilce se znovu rozjely linky

I když se život v zemi vrací k normálu, ekonomické dopady budou dlouhodobé. Český statistický úřad v pondělí oznámil, že důvěra v ekonomiku se v květnu po dosud největším propadu v předchozím měsíci zvýšila o 0,3 bodu na 75,1 bodu, dál ale zůstává hluboko pod dlouhodobým průměrem. Opět poklesla důvěra mezi podnikateli, kteří kvůli koronavirové krizi nadále čelí podle statistiků velkému poklesu poptávky. Naopak spotřebitelé byli proti dubnu optimističtější.

Kolínská automobilka Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) v pondělí po více než dvouměsíční odstávce obnovila výrobu, kterou přerušila kvůli koronaviru 18. března večer. V pondělí vyrobí asi 300 aut, na plnou kapacitu 900 aut začne firma vyrábět v pátek.

Kvůli ekonomickým dopadům koronavirové krize se letos takzvaný Den daňové svobody podle výpočtů Liberálního institutu posunul až na 24. června, zatímco loni to bylo 28. května. Češi tak budou na stát letos pracovat 175 dní, tedy nejdéle od roku 2000, kdy institut začal den daňové svobody počítat. Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby jeho příjem připadá státu.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...