Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi mohou po dálnici až k Atlantiku

Česko

PRAHA Až ke španělským břehům Atlantského oceánu se mohou od dnešního dne dostat čeští řidiči, aniž by přitom sjeli z dálnice.

Německá kancléřka Angela Merkelová a český ministr dopravy Aleš Řebíček včera slavnostně otevřeli zbývající úsek dálnice A6 mezi hraničním přechodem Rozvadov a Norimberkem. Otevřením posledního dvacetikilometrového úseku tak dokončili dálniční spojení Východ-Západ a uzavřeli i napojení Česka na západní dálniční síť.

Ačkoli dálnice byla otevřena již včera, první auta se po novém asfaltu projedou až dnes. Silnici totiž nejprve obsadily stovky běžců půlmaratonu, který včera odpoledne odstartovala spolková kancléřka. „Řidičům se dálnice otevře až ve čtvrtek v 16 hodin,“ řekl Zdeněk Růžička z ministerstva dopravy.

Čeští dopravci otevření dálnice vítají. Na druhou stranu ovšem upozorňují, že pro české řidiče je nyní důležitější dobudování obchvatu Prahy, stavba dálničního spojení s Rakouskem a dokončení 20 kilometrů dálnice do Drážďan.

Nový dálniční úsek byl otevřen o dva roky později, než bylo původně naplánováno. „Podle mezivládní dohody se měly dálnice D5 (česká) a A6 (německá) propojit ve stejném termínu v roce 2006. Poté co jsme to my splnili, se téměř dva roky jezdilo z Rozvadova po dálnici jen kousek k německé severojižní dálnici A93,“ řekl Petr Otásek, koordinátor stavby obchvatu Plzně, který byl jako poslední stavba dálnice D5 Praha-Rozvadov otevřen v roce 2006.

Otevřením chybějícího úseku dálnice A6 se uzavřelo na německém území napojení Česka na západní dálniční síť. V říjnu 2006 dokončili Němci dálnici vedoucí od Prahy přes Krušné hory do Drážďan a také úsek dálnice A6 od Rozvadova k severojižní dálnici A93 spojující Amberg, Řezno a Mnichov, čímž se poprvé v historii propojila východoevropská dálniční síť se západoevropskou. Z Česka se dá od té doby bez přerušení dojet například do Mnichova a Itálie.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...