Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Projekt Prezident 21: Češi by na internetu zvolili Drahoše. Druhý je v anketě Hilšer

Česko

  17:47
PRAHA - Podle výsledků online projektu Prezident 21 by si za prezidenta zvolilo přes 44 % lidí Jiřího Drahoše. Ve volebním modelu internetové ankety mohli hlasující kandidátům dávat pozitivní i záporné hlasy. Výsledný model internetové populace se zakládá na vzorku 16 514 lidí, do ankety se jich ale zapojilo od oznámení kandidátů 120 465. Nejvíc záporných hlasů získal Miloš Zeman.

Prezidentská debata na Právnické fakultě: Jiří Drahoš (vlevo) a Marek Hilšer. foto:  Michal Šula, MAFRA

Podle uživatelů internetu, kteří hlasovali v rámci projektu Prezident 21, Jiří Drahoš získal 44,10 % z celkového součtu hlasů, Marek Hilšer 36,10 % a Pavel Fischer 27,10 %. Ti jsou tak prvními třemi favority na prezidenta. 

VIDEO Můj soused prezident. Horáček pomohl městu, Zeman je ale protřelejší, líčí Roudničané

Hlasující mohli dávat tři pozitivní a jeden negativní hlas. Výsledné pořadí je součtem všech hlasů. To způsobilo oproti jiným výzkumům propad Miloše Zemana. „Záporný hlas ztěžuje situaci těm osobnostem, které společnost rozdělují, například extremistům. Sečtení všech hlasů přináší výsledek, na němž se nejvíce lidí shodne a který nejméně lidem vadí,“ vysvětluje za projekt  Kateřina Písačková. 

Tento volební model má ukázat, jak by se mohlo reálně volit v situaci, kdy by volič nemusel volit tzv. menší zlo.

Prezident 21 - průběžné výsledky
Prezident 21 - nejkontroverznější kandidát

Největší počet plusových hlasů získali Jiří Drahoš (48,4 %), Marek Hilšer (37,3 %) a Michal Horáček (27,9 %). Nejvíc by lidem na hradě podle internetového hlasování naopak vadil Miloš Zeman (36,5 %), hned za ním Mirek Topolánek (12,1 %). Michal Horáček je pak s mínusovými body na třetím místě (4,8 %). 

Zapojily se desetitíce lidí, mohly ale hlasovat jen jednou

Nejsilnější online podporu žen získal Marek Hilšer, Mirek Topolánek je naopak favoritem mužů. Potvrdil se předpoklad, že s Hilšerem nejvíc sympatizují mladí, mezi potenciálními voliči Zemana je minimálně každý druhý starší 61 let.

Ve druhém kole by Zemana porazil Drahoš, Horáček a Fischer mají šanci, tvrdí agentura

Každý mohl do ankety Prezident 21 hlasovat jen jednou, musel totiž prokázat svou totožnost telefonním číslem. Systém hry navrhl matematik a miliardář Karel Janeček. Tým z Prezident 21 šířil podle Kateřiny Písačkové povědomí o anketě záměrně i mezi lidmi, kteří ze začátku hlasovali málo. Obecně jimi byla starší populace a méně vzdělaní jedinci. Výsledný model vzorku 16 514 uživatelů odpovídá kritériím od společnosti Median, aby reprezentoval českou populaci uživatelů internetu, kteří se zajímají o volby. Tito lidé totiž vyplnili v projektu i své demografické údaje - věk, vzdělání, pohlaví, velikost obce, kraj a koho volili ve volbách do PSP v roce 2017.

V oficiálních průzkumech je ve většině případů cca 1000 respondentů. Podle Kateřiny Písačkové užívá v Česku internet  83 % populace.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.

Mohlo by vás zajímat