Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Projekt Prezident 21: Češi by na internetu zvolili Drahoše. Druhý je v anketě Hilšer

Prezidentská debata na Právnické fakultě: Jiří Drahoš (vlevo) a Marek Hilšer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezidentská debata na Právnické fakultě: Jiří Drahoš (vlevo) a Marek Hilšer. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Podle výsledků online projektu Prezident 21 by si za prezidenta zvolilo přes 44 % lidí Jiřího Drahoše. Ve volebním modelu internetové ankety mohli hlasující kandidátům dávat pozitivní i záporné hlasy. Výsledný model internetové populace se zakládá na vzorku 16 514 lidí, do ankety se jich ale zapojilo od oznámení kandidátů 120 465. Nejvíc záporných hlasů získal Miloš Zeman.

Podle uživatelů internetu, kteří hlasovali v rámci projektu Prezident 21, Jiří Drahoš získal 44,10 % z celkového součtu hlasů, Marek Hilšer 36,10 % a Pavel Fischer 27,10 %. Ti jsou tak prvními třemi favority na prezidenta. 

Hlasující mohli dávat tři pozitivní a jeden negativní hlas. Výsledné pořadí je součtem všech hlasů. To způsobilo oproti jiným výzkumům propad Miloše Zemana. „Záporný hlas ztěžuje situaci těm osobnostem, které společnost rozdělují, například extremistům. Sečtení všech hlasů přináší výsledek, na němž se nejvíce lidí shodne a který nejméně lidem vadí,“ vysvětluje za projekt  Kateřina Písačková. 

Tento volební model má ukázat, jak by se mohlo reálně volit v situaci, kdy by volič nemusel volit tzv. menší zlo.

Prezident 21 - průběžné výsledky
Prezident 21 - nejkontroverznější kandidát

Největší počet plusových hlasů získali Jiří Drahoš (48,4 %), Marek Hilšer (37,3 %) a Michal Horáček (27,9 %). Nejvíc by lidem na hradě podle internetového hlasování naopak vadil Miloš Zeman (36,5 %), hned za ním Mirek Topolánek (12,1 %). Michal Horáček je pak s mínusovými body na třetím místě (4,8 %). 

Zapojily se desetitíce lidí, mohly ale hlasovat jen jednou

Nejsilnější online podporu žen získal Marek Hilšer, Mirek Topolánek je naopak favoritem mužů. Potvrdil se předpoklad, že s Hilšerem nejvíc sympatizují mladí, mezi potenciálními voliči Zemana je minimálně každý druhý starší 61 let.

Každý mohl do ankety Prezident 21 hlasovat jen jednou, musel totiž prokázat svou totožnost telefonním číslem. Systém hry navrhl matematik a miliardář Karel Janeček. Tým z Prezident 21 šířil podle Kateřiny Písačkové povědomí o anketě záměrně i mezi lidmi, kteří ze začátku hlasovali málo. Obecně jimi byla starší populace a méně vzdělaní jedinci. Výsledný model vzorku 16 514 uživatelů odpovídá kritériím od společnosti Median, aby reprezentoval českou populaci uživatelů internetu, kteří se zajímají o volby. Tito lidé totiž vyplnili v projektu i své demografické údaje - věk, vzdělání, pohlaví, velikost obce, kraj a koho volili ve volbách do PSP v roce 2017.

V oficiálních průzkumech je ve většině případů cca 1000 respondentů. Podle Kateřiny Písačkové užívá v Česku internet  83 % populace.

Do mého soukromí nikomu nic není, říká moderátorka Světlana Witowská

Světlana Witowská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Profesionálka každým coulem, ale také matka… Právě touha strávit se svým synem více času ji před časem přiměla k...

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!