Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Češi napoprvé v Kyrgyzstánu neuspěli. Liglassu pomohla Mynářova přímluva

Česko

  6:46
Váha doporučení, kterým Pražský hrad podpořil vítězství v oboru neznámé české firmy Liglass Trading CZ v souboji o výstavbu kyrgyzských vodních elektráren, je stále zjevnější. Lidové noviny získaly od tří na sobě nezávislých zdrojů v Biškeku desítky stránek dokumentů, které se k zakázce vztahují.

Na snímku při podepsání kontraktu kyrgyzský prezident Almazbek Atambajev (uprostřed) s Michaelem Smelíkem (vpravo). foto: prezident.kg

Vyplývá z nich, že již na začátku roku 2016 skupina českých byznysmenů o kontrakt usilovala, tehdy ještě bez úspěchu. Klíčovou figurou příběhu je podnikatel Jiří Vojtěchovský.

O stavbu se tehdy zajímala česká společnost GEEN General Energy (dnes GEEN Holding). V Kyrgyzstánu si kvůli tomu založila pobočku s názvem GEEN-KG. Jak ukazují výpisy z rejstříku kyrgyzských firem, jejím zakladatelem byl právě Vojtěchovský.

Zeman doporučoval kyrgyzskému protějšku firmu Liglass Trading

Kyrgyzské ministerstvo zahraničí loni v březnu skupinu GEEN zkontrolovalo a konstatovalo, že její finanční situace není natolik uspokojivá, aby ji mohlo ministerstvu ekonomiky doporučit jako ideálního partnera pro výstavbu.

O rok později se Vojtěchovský objevuje v nové roli – generálního ředitele firmy Liglass Trading CZ, která naopak uspěla. Zajímavé je porovnat kondici obou společností. Zatímco skupina GEEN v roce 2014 vydělala 38 milionů korun, hospodaření společnosti Liglass se v ten samý rok propadlo do milionové ztráty.

Budovy firmy Liglass Trading CZ
V roce 2014 už ale vykázala tržby jen kolem 9,4 milionu a hospodaření skončilo...

Vojtěchovský však v nové roli získal přímluvné dopisy od ministerstva průmyslu a obchodu a především od kancléře Vratislava Mynáře. Firmu Liglass Trading CZ zmínil Miloš Zeman i v rozhovoru s kyrgyzským prezidentem.