Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Češi nechtějí dělat potíže. Chtějí vést klidný život, prostě Pelíšky

Právo

  9:29
S Katie Schoultz o britském protikorupčním zákoně a o tom, že „podmazávání“ je ve zdejším regionu normální.

Britská právnička Katie Schoultz žije v Česku deset let. Poslední dobou přednáší o britském protikorupčním zákoně. "Možná není úplně pravděpodobné, že se vás týká – ale je to pravděpodobnější, než si myslíte," varovala minulý týden tuzemské členy Britské obchodní komory.

LN Když jste mluvila o novém britském protikorupčním zákoně, zahájila jste poznámkou, že znáte české prostředí, protože znáte Karlovy Vary – a publikum se chápavě smálo.
Potřebovala jsem je trochu vyladit a rozehřát...

LN Čím si Karlovy Vary vysloužily korupční pověst?
Jiná města myslím nemají tak vizuální symbol, jaký si každý může prohlédnout na YouTube – myslím karlovarskou "losovačku" (předvádí dlouhé šmátrání v losovacím koši). Proto ten zvláštní status.

Katie Schoultz

Katie Schoultz se narodila 2. května 1972 v anglickém Bostonu. Absolvovala práva v Oxfordu (1993) a postgraduálně v Nottinghamu. Pracovala jako právnička v Londýně (1995–1999) a New Yorku (1999–2001). Od roku 2001 žije v České republice.

Šest let byla specialistkou na obchodní právo v pobočce White & Case; v roce 2007 se osamostatnila. Zabývá se především velkými developerskými projekty a smlouvami ohledně nemovitostí.

LN Zdá se vám, že zde chybí přísnější zákon na potírání korupce?
Ale české zákony nejsou špatné. Je v nich v podstatě všechno, co tam má být. Nástroje jsou v pořádku, jen vymáhání je nedostatečné. Což se možná mění.

LN Proč myslíte?
Když to pan Nečas říká... Možná je to jen snaha vylepšit si pověst, ale pokud vláda zavádí trestní odpovědnost právnických osob, může to být známka změny.

LN Do této chvíle jsem po pravdě řečeno netušil, žeOECD i americký protikorupční zákon tolerují drobné "podmazávání" (facilitation payment)...
...považují je za mírnou formu korupce, která je v zásadě tolerovatelná. V Německu je dokonce možné si je dát do daňových nákladů.

LN Od jaké výše končí "podmazávání" a začíná korupce?
Nemají přesně definovanou výši. Jde spíš o to, že jde o urychlení úřední procedury, která už stejně běží. Platíte za něco, nač máte zákonný nárok, jen to potřebujete urychlit. Nový britský zákon je však netoleruje.

Čtěte také

LN Pracujete tu deset let. Řekla byste, že na českém trhu jsou tyto drobné platby rozšířené?
Myslím, že v celém zdejším regionu. Nevidím v tom rozdíl mezi Českou republikou, Slovenskem, Polskem... Vnímá se to jako součást byznysu. A pokud to děláte pro rodinu a máte příležitost, bere se to téměř jako povinnost.

LN Pokud je nějaká viditelná hranice, pak mezi "novou" a "starou" Evropou?
Asi ano. Ne že byste na takové platby v Británii nenarazil: děje se to, ale ne běžně. Proto je Británie na žebříčku Transparency dvacátá a Česká republika třiapadesátá.

LN Myslíte, že Češi mají problém hlásit korupci?
Ano. Generalizace jsou špatná věc, ale opravdu mám pocit, že Češi – jak to říct pozitivně? – nejsou tak agresivní proti korupci. Nechtějí dělat potíže. Chtějí mít klidný život; prostě Pelíšky.

Když přednáším, je to klasika: nikdo v publiku se nechce ptát. Je přitom cítit, že mají spoustu otázek. Ale neptají se, snad aby se neztrapnili, nevypadali před ostatními lidmi hloupě.

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...