Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Češi objevili kouzlo závěti. Lze tím předejít tahanicím o dědictví

Soudcovské kladívko (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soudcovské kladívko (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Lidé začali houfně využívat možností, které jim v oblasti dědictví otevřel nový občanský zákoník. Notáři se shodují, že zájem o závěti i jiné nástroje dědického práva za posledních několik let raketově narostl.

Lidé začali houfně využívat možností, které jim v oblasti dědictví otevřel nový občanský zákoník. Notáři se shodují, že zájem o závěti i jiné nástroje dědického práva za posledních několik let raketově narostl.

Statistiky notářské komory vypovídají o tom, že před účinností nové právní úpravy vznikalo ročně přibližně 12 tisíc takzvaných pořízení pro případ smrti, což jsou převážně právě závěti. V roce 2014, kdy nabyl nový kodex účinnosti, jich bylo už 17 tisíc a loni takřka 20 tisíc. Za posledních pět let tedy počet posledních vůlí, mezi něž se řadí i listiny o vydědění nebo dědické smlouvy, vzrostl téměř o šedesát procent.

Rozšíření možností, jak rozhodnout o svém majetku po smrti, patří k hlavním přínosům zákoníku.

„Lidé mají daleko více možností než dříve. Nově lze uzavřít smlouvu o zřeknutí se dědického práva, v závěti jde stanovit určité podmínky či příkazy. Snížil se také podíl takzvaného nepominutelného dědice. Člověk díky tomu má větší volnost v nakládání se svým majetkem a do závěti může lépe promítnout svou vůli,“ vysvětluje Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR.

Zvýšeného zájmu o sepisování závětí si všimla i pražská notářka Alena Procházková: „Kromě starších lidí stále častěji chodí i lidé mezi 18 a 25 lety. Třeba rádi jezdí na motorce nebo jsou vášniví horolezci.“ Typickými klienty jsou i nesezdané páry, které si pořizují společné bydlení. Zájem o sepsání poslední vůle mají také padesátníci v několikátém manželství.

Právě v rozvětvených rodinách se složitými vztahy může závěť situaci po smrti člověka zjednodušit. „Objeví-li se platná závěť, je třeba se jí řídit. To je rozdíl proti dřívějšku, kdy mohli dědicové svou dohodou zcela popřít nebožtíkovu vůli. Nyní je dohoda přípustná, jen pokud ji zůstavitel výslovně umožnil,“ dodává notářka.

Sepsat závěť se chystal každý čtvrtý respondent průzkumu, který loni zpracovala koalice neziskových organizací Za snadné dárcovství. Lidé mají za to, že se tím mohou vyhnout případným sporům mezi pozůstalými.

Reálně je ale podle závěti vedeno jen zhruba každé desáté řízení o pozůstalosti, říkají experti.

Kristián Léko

Autor

Kristián Lékokristian.leko@lidovky.czČlánky

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...

VIDEORECENZE: Vyzkoušeli jsme elektronickou kuchyňku Smoby
VIDEORECENZE: Vyzkoušeli jsme elektronickou kuchyňku Smoby

Elektronická kuchyňka Smoby Tech Edition je splněným snem každé malé hospodyňky a malého šéfkuchaře. Děti se s ní zabaví... a dospělí vlastně také.