Tropické infekce byly diagnostikovány u 199 respondentů (21,3 %). Nejčastěji to byla malárie, horečka dengue, chikungunya nebo Zika. Pacienty po návratu domů trápily chronická průjmová onemocnění (28,5 %), horečnaté stavy (25,7 %) a kožní léze (17,8 %).
Pracovní cesty představují riziko
Po světě cestuje bezmála 1,5 miliardy lidí ročně. Riziko možných zdravotních obtíží souvisí nejen s místem a délkou pobytu, účelem a charakterem cesty, ale i s věkem, celkovou kondicí lidí a případnými chronickými onemocněními.
Komár přenášející ziku či dengue se rozšířil už do půlky Francie |
Významnou roli zde hrají také ovlivnitelné faktory, mezi něž patří zejména důvěra k doporučení lékaře a k preventivním opatřením či rizikové chování během pobytu v zahraničí. Tato opatření jsou však podceňována, popisuje studie Nemocnice Na Bulovce. Té se v letech 2009-2018 v rámci výzkumu zúčastnilo 934 pacientů, kteří cestovali nejčastěji do jihovýchodní a jižní Asie či subsaharské Afriky.
V boji proti malárii by mohla pomoci kuřata, zjistili vědci. Komáři nesnesou jejich pach |
„Z celkového počtu bezmála tisíce pacientů – cestovatelů, kteří byli ošetřeni s obtížemi po návratu z rizikových oblastí pouze 44,4 % absolvovalo před odjezdem do zahraničí konzultaci u lékaře. Očkováno dle mezinárodně platných a racionálních doporučení bylo pouze 33,4 % z nich,“ uvádí MUDr. Milan Trojánek Ph.D. z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce.