19. dubna 2016 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Češi pomáhají postiženému mnichovi z Bhútánu. Na jeho léčbu vybrali už 73 tisíc

Jedenáctiletý mnich Dorji z Bhútánu má již od narození postižené nohy. Od svých... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jedenáctiletý mnich Dorji z Bhútánu má již od narození postižené nohy. Od svých... | foto: UNICEF

PRAHA Jedenáctiletý mnich Dorji z Bhútánu má již od narození postižené nohy. Od svých šesti let žije o samotě v klášteře, protože se o něj chudí rodiče nemohli postarat. Češi, kteří jej znají z dokumentu České televize, by mu teď rádi pomohli. Vybírají peníze, aby mohl Dorji přijet do Česka na odborné vyšetření.

Klášter byl pro Dorjiho v šesti letech jedinou šancí. Rodina, v níž do té doby vyrůstal, neměla finanční prostředky na to, aby se o něj mohla postarat. Už pět žije s ostatními mnichy v bhútanském Chorten Nyingpo Kabjitsa, kde se denně potýká s problémy spojenými s jeho postižením.

Tamní podmínky jsou pro hendikepovaného chlapce ale nevhodné. V oblasti není dostatek pitné vody, chybí hygienické zázemí i lékařské péče. Kromě toho hrozí malým mnichům v klášterech násilím, tělesné tresty i jiné formy zneužívání.

Vyšetření nohou i přednášky

„Rádi bychom pro Dorjiho zajistili v České republice odborné lékařské vyšetření jeho postižení a při té příležitosti rovněž dali české veřejnosti možnost setkat se v rámci série přednášek a besed přímo s Dorjim a také zjistit více o tom, jak čeští dárci prostřednictvím UNICEF pomáhají dětem v Bhútánu zajistit pitnou vodu, hygienické zázemí a další nezbytnou pomoc,“ uvádí český výbor pro UNICEF na stránkách, kde mohou lidé finančně přispět.

Jedenáctiletý mnich Dorji z Bhútánu má již od narození postižené nohy. Od svých...
Jedenáctiletý mnich Dorji z Bhútánu má již od narození postižené nohy. Od svých...

V Česku by měl Darji podstoupit ortopedické vyšetření, po němž němž by lékaři posoudili, jaké jsou možnosti léčby jeho postižení. Na uhrazení cesty pro Darjiho a jeho doprovod potřebuje výbor částku sto tisíc korun.

Už podle dosavadních výsledků lze hovořit o skoro splněné misi: dvanáct dní před koncem sbírky poslali Češi na konto už 73 tisíc. Pokud by se peníze přeci jen nepodařilo vybrat nebo by malý mnich nemohl odcestoval, český UNICEF má záložní plán.

„V případě, že se nepodaří získat dostatek prostředků, nebo se Dorjiho cesta nebude moci realizovat z jiných důvodů, například zdravotních, použijeme získané prostředky na programy pomoci malým mnichům v Bhútánu,“ uvádí organizátoři sbírky s tím, že dárcům může být odměnou i osobní setkání s chlapcem.

Těžký život malých mnichů

„Na sérii přednášek a besed, kterou s Dorjim v České republice zorganizujeme, budou mít lidé možnost nahlédnout za zdi buddhistických klášterů a zjistit více o tom, jak vypadá každodenní život malých mnichů,“ píše dále UNICEF.

S tématem však veřejnost mohla seznámit už prostřednictvím dokumentu Malý mnich, na kterém se podílel ve spolupráci s Českou televizí přímo v Bhútánu český UNICEF (celý dokument můžete zhlédnout ZDE). Snímek ukazuje na život v bhútanských klášterech, v nichž žije podle odhadu přes čtyři tisíce chlapců starších než sedm let. Oficiální věkovou hranici však ne všechny z nich dodržují, kláštery přijímají třeba i pětileté děti pocházející z chudých poměrů.

skŠárka Kabátová