Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Češi poprvé letěli bez víz do USA

Česko

Češi mohou cestovat do Spojených států bez víz.

Od včerejška stačí vyplnit nejpozději tři dny před odletem na internetu jednoduchý dotazník.

NEW YORK Když jí imigrační úředník na letišti Johna Fitzgeralda Kennedyho včera odpoledne s profesionálním úsměvem řekl typickou větu „Vítejte ve Spojených státech“, Češka Lenka Čílová cítila, že jeho slova mají vřelejší podtext.

Čílová se totiž včera stala vůbec první obyvatelkou České republiky, která vstoupila do Ameriky bez víza. „Dělala jsem si legraci, že bych mohla být první. Kamarádka mi říkala, že na mě asi budou čekat média, přesto jsem jejich zájmem byla překvapena,“ řekla Čílová poté, co ji odbavil imigrační úředník. Tato mladá dívka, která se živí jako filmová produkční, si pochvaluje, jak jednoduchý je elektronický systém ESTA, přes který budou nyní Češi žádat o vstup do USA. „Vízum určitě spoustu lidí od cesty do Ameriky odrazovalo, teď je to tak snadné. Během pěti deseti minut byla moje žádost schválena,“ popsala nový systém Čílová.

Původně měla 6. listopadu absolvovat osobní pohovor s úředníkem z americké ambasády v České republice, tak jak bylo dříve zvykem. Pohovor byl ale zrušen, a Lenka Čílová se tak opravdu stala první českou občankou, která do USA mohla letět bez vízové povinnosti. Stejně jako všichni cestující letu OK50 z Prahy do New Yorku, i ona dostala od zástupců české ambasády v USA po příletu do New Yorku visačku, na níž byly připíchnuté dvě vlaječky, česká a americká. Na kartičce také stalo: Přiletěl jsem prvním bezvízovým letem z ČR do USA!

Na palubě letadla byl také místopředseda vlády Alexandr Vondra a ministr vnitra Ivan Langer. Oba se shodli, že právě prožili historický let.

Zrušení vízové povinnosti mezi USA a Českou republikou berou jako odstranění posledního reliktu studené války.

„Češi čekali a čekali a my ve vládě jsme bojovali a bojovali. Nakonec jsme uspěli a skončila tak jedna velká nespravedlnost,“ řekl Vondra. Langer, který do USA přiletěl na soukromou návštěvu, se vyznal z důvěrnějších pocitů. „Před 19 lety jsem přijel do New Yorku jako student. Na New York jsem se tehdy díval jako na místo svobody. Tak si to dnes chci užít jako občan, který má více svobody než předtím.“ První dvě „bezvízová“ letadla startovala z ruzyňského letiště včera krátce po jedenácté hodině dopoledne. Odkaz na formulář ESTA najdou zájemci o cestu do USA na stránkách americké ambasády. Žadatel vyplní formulář a po nezbytné kontrole ihned dostane povolení. Bezvízový režim budou moci Češi využívat ke služebním a turistickým pobytům o maximální délce 90 dní. Povolení bude platit dva roky. Kdo bude chtít v Americe studovat nebo pracovat, musí dál žádat o vízum.

Autor: