Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Češi posílají do Bruselu muže s komunistickou minulostí

Česko

  12:42
PRAHA - Na post eurokomisaře za Českou republiku míří současný ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle. Má za sebou velmi bohatou diplomatickou kariéru. Za totality pracoval na ministerstvu zahraničních věcí jako referent odboru OSN. Byl členem KSČ. Svou působnost ve straně však obhajuje naivitou.

Štefan Füle foto: ČTK

Čtěte více:

Potvrzeno. Eurokomisařem bude ministr Štefan Füle
Topolánek: Füleho ve vládě nahradí dva ministři, za ODS i ČSSD


Sedmačtyřicetiletý Füle studoval počátkem osmdesátých let Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Kandidátem KSČ se však stal už na gymnáziu v roce 1980 a posléze do strany vstoupil.

"Ano byl (jsem v KSČ). Nebyl jsem ale sběračem stranických funkcí a nikdy jsem tuto ambici neměl," přiznal kdysi serveru Tiscali.cz Füle. Vstup do strany obhajoval nerozvážností. "Vstup do KSČ mi připadal jako něco přirozeného spíš než naopak," uvedl Füle.

Spolupráci s tajnými službami však odmítl: "Nechtěla mě ani KGB ani StB. Ten nezájem byl oboustranný." 

Univerzity Karlovu vyměnil Füle v roce 1981 za moskevský MGIMOV. Jeho slova o tom, že tam "studoval v době perestrojky", jsou proto částečně zavádějící: v roce 1981 se o žádné perestrojce ještě nedalo mluvit. Na moskevském institutu studoval pět let. "V Institutu mezinárodních vztahů v Moskvě jsem se učil na profesionálního diplomata. Jediné, co jsem se tedy musel "od-učit", byla v podstatě jen historie KSSS a mezinárodního dělnického hnutí," uvedl v internetové diskuzi na Tiscali.

V roce 1988 pak absolvoval stipendijní program OSN k problematice odzbrojení. Füle pak zastával klíčová místa v diplomacii. Do jmenování členem vlády byl velvyslancem a vedoucím stálé mise ČR při NATO. V minulosti byl českým velvyslancem v Litvě (1998 až 2001) a Velké Británii (2003 až 2005).

Zaměstnancem ministerstva zahraničí se stal v roce 1987, začínal v odboru mezinárodních organizací. O tři roky později byl prvním tajemníkem stálé mise při OSN v New Yorku, byl také členem delegace v Radě bezpečnosti (1994 až 1995).

Po návratu do ČR působil jako ředitel odboru mezinárodních organizací a podílel se na jednáních o vstupu do NATO. Před odchodem do Litvy byl dva roky ředitelem Odboru bezpečnostní politiky MZV, od června 2001 do prosince 2002 byl prvním náměstkem ministra obrany Jaroslava Tvrdíka (ČSSD) pro zahraniční a bezpečnostní politiku.

Füle byl v květnu letošního roku zvolen do přechodné vlády Jana Fischera, aby zastával post ministra pro evropské záležitosti. Je držitelem řádu velkovévody litevského Gediminase 3. třídy, záslužného kříže ministra obrany ČR I. stupně a vyznamenání Zlaté lípy ministryně obrany ČR. Je ženatý, má dcery Elišku a Veroniku a syna Michaela.

Co si o novém eurokomisaři myslí politici?

Vladimír Špidla:
"Vždy jsem otevřeně zastával názor, že nominace eurokomisaře spadá do pravomoci české vlády. A proto jednoznačně akceptuji její rozhodnutí nominovat do budoucí Evropské komise ministra pro evropské záležitosti Štefana Füleho. Věřím, že jako kariérní diplomat má všechny předpoklady tuto náročnou práci zvládnout. Bylo pro mne velkou ctí moci posledních pět let pracovat ve prospěch Evropanů jako eurokomisař pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti. Zároveň mohu říci, že jsem to dělal skutečně rád. Měl jsem příležitost předložit návrhy a rozpracovat politiky s přímým dopadem na občany EU, počínaje například volným pohybem pracovních sil, přes vysílání zaměstnanců do zahraničí, aktivní politiku zaměstnanosti, antidiskriminační legislativu, až po zlepšení sociálního zabezpečení lidí, kteří pracují v jiné zemi EU. To vše považuji za nesmírně důležité zvláště v podmínkách současné globální krize. Svému nástupci přeji v jeho nadcházející práci co nejvice úspěchů a štěstí v zájmu dalšího posilování procesu evropské integrace, tj. projektu, který zajišťuje stabilitu a prosperitu. Samozřejmě jsem připraven se s ministrem Fülem kdykoliv podělit o své zkušenosti."

Michaela Šojdrová:
"Moje představa byla jiná, ale respektuji rozhodnutí vlády, nic jiného mi nezbývá. Můžu jen dodat osobní stanovisko, že by se na tento post podle mě nejvíce hodil pan Pavla Svoboda, kandidát navržený KDU-ČSL, nebo pan Jan Švejnar jako nestraník. Myslím si, že by tuto funkci reprezentace České republiky plnili lépe."

Miroslav Kalousek:
"Je příznačné pro současnou situaci politického patu, že se rozhodující politická reprezentace nedokázala dohodnout na nikom jiném než na úředníkovi. Zaplať pánbůh, je to zkušený a kompetentní úředník a já nepochybuji o tom, že to je kvalitní nominace."

Karel Schwarzenberg:
"Štefana Fűleho jsem měl jako ministr zahraničí možnost osobně poznat a poměrně úzce s ním spolupracovat. Je to velmi schopný člověk, patří k našim nejzkušenějším diplomatům a i osobně si jej velice vážím. Štefan Fűle byl vždy především expertem v oblasti bezpečnostní politiky, s problematikou Evropské unie se blíže seznámil až během svého stávajícího působení coby ministr pro evropské záležitosti v úřednické vládě Jana Fischera. Myslím si také, že jako diplomat bude mít ve funkci eurokomisaře obtížnější pozici, než by měl politik s širší podporou na domácí politické scéně. Srdečně mu blahopřeji a přeji mnoho úspěchů v nové funkci."

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!