Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi postaví cementárnu v Asii

Česko

Po mnoha odkladech začnou české firmy pracovat na třímiliardové zakázce ve Vietnamu

PRAHA Zakázku v hodnotě téměř tří miliard korun ve Vietnamu definitivně získalo konsorcium vedené českou inženýrskou společností Inekon Group. České firmy postaví necelých sto kilometrů jižně od Hanoje cementárnu s kapacitou 1,1 milionu tun ročně.

Jedná se o jednu z největších zakázek na dodávku investičních celků, kterou letos české firmy získaly. Objemem vyšší je například zakázka na výstavbu závodu na výrobu metanolu v ruském Nižním Tagilu za 200 milionů eur (pět miliard korun), kterou letos získala brněnská společnost Alta, nebo výstavba elektrárny a uhelného dolu v Turecku za 440 milionů eur, kterou zajistí společnosti Vítkovice Power Engineering, BTG Energy a Ferrit.

Smlouvu o výstavbě cementárny uzavřel Inekon Group již v srpnu 2006. Jenže vietnamský investor měl dlouho potíže sehnat potřebný kapitál. Jakmile se tento problém vyřešil, objevil se nový – přislíbené financování projektu loni odvolala Česká exportní banka.

Řešení se našlo letos, kdy poskytnutí úvěru nabídla PPF banka. „Vietnam pro nás není neznámou zemí, skupina PPF již v této zemi působí. Důležitou roli sehrála také politická podpora pro tento projekt,“ uvedl k účasti PPF banky její generální ředitel Petr Milev.

Vietnam má nyní vzhledem k rozsáhlé výstavbě silnic, bytů a průmyslových areálů vysokou spotřebu cementu, kterou tamní výrobní závody nestíhají pokrýt. Část stavebních hmot tudíž musí dovážet ze zahraničí, například z Thajska.

Členem sdružení, které cementárnu postaví, je přerovská společnost PSP Engineering Přerov, která vyrobí pece, mlýny a další strojní zařízení. Elektrozařízení a řídicí systémy dodá Siemens Engineering, stavební část zajistí zlínská společnost PSG-International.

Zakázka přispěje mimo jiné i ke snížení českého deficitu při obchodování s Vietnamem. „Po dobu výstavby cementárny se český export do této země zdvojnásobí,“ zmínil generální ředitel Inekon Group Josef Hušek.

Financování oddaluje zakázky O zakázky v zemích Asie a severní Afriky Inekon Group nemá nouzi. Podepsal již smlouvy o podobném rozsahu na výstavbu cementáren v Egyptě, Maroku a Sýrii. Tyto projekty se však zatím opožďují vinou problémů s financováním v souvislosti s globální ekonomickou krizí i vinou administrativních průtahů.

Dalším oborem, ve kterém Inekon Group aktivně působí, jsou dodávky pro veřejnou dopravu. „V současné době řešíme kontrakt na modernizaci lokomotiv v Sýrii. Máme také rozpracovaný kontrakt na dodávku tramvají pro Manilu ve výši zhruba 200 milionů eur, což je pokračování českých dodávek z devadesátých let,“ zmínil Hušek.

Inekon též dodává investiční celky pro obory energetiky, vodárenství a potravinářského průmyslu.

***

ČEŠI STAVÍ U HANOJE

* Nový závod, který jižně od Hanoje postaví konsorcium českých firem vedených Inekon Group, bude vyrábět slínek, což je základní surovina pro výrobu portlandského cementu.

* investorem je vietnamská společnost Phu Son Cement Plant * investice dosahuje 156 milionů eur (3,9 miliardy korun), z toho zakázky pro české firmy činí necelé tři miliardy korun * úvěr ve výši 2,5 miliardy korun poskytne PPF banka s podporou státní pojišťovny EGAP * výrobní kapacita bude 1,1 milionu tun slínku ročně * zdrojem vápence budou kopce nacházející se přímo nad cementárnou, jíl bude dovážen z deset kilometrů vzdálených dolů * konsorcium vedené Inekon Group začne cementárnu stavět v lednu 2011, hotová bude nejpozději do 30 měsíců Zdroj: Inekon Group

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!