Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi postaví cementárnu v Asii

Česko

Po mnoha odkladech začnou české firmy pracovat na třímiliardové zakázce ve Vietnamu

PRAHA Zakázku v hodnotě téměř tří miliard korun ve Vietnamu definitivně získalo konsorcium vedené českou inženýrskou společností Inekon Group. České firmy postaví necelých sto kilometrů jižně od Hanoje cementárnu s kapacitou 1,1 milionu tun ročně.

Jedná se o jednu z největších zakázek na dodávku investičních celků, kterou letos české firmy získaly. Objemem vyšší je například zakázka na výstavbu závodu na výrobu metanolu v ruském Nižním Tagilu za 200 milionů eur (pět miliard korun), kterou letos získala brněnská společnost Alta, nebo výstavba elektrárny a uhelného dolu v Turecku za 440 milionů eur, kterou zajistí společnosti Vítkovice Power Engineering, BTG Energy a Ferrit.

Smlouvu o výstavbě cementárny uzavřel Inekon Group již v srpnu 2006. Jenže vietnamský investor měl dlouho potíže sehnat potřebný kapitál. Jakmile se tento problém vyřešil, objevil se nový – přislíbené financování projektu loni odvolala Česká exportní banka.

Řešení se našlo letos, kdy poskytnutí úvěru nabídla PPF banka. „Vietnam pro nás není neznámou zemí, skupina PPF již v této zemi působí. Důležitou roli sehrála také politická podpora pro tento projekt,“ uvedl k účasti PPF banky její generální ředitel Petr Milev.

Vietnam má nyní vzhledem k rozsáhlé výstavbě silnic, bytů a průmyslových areálů vysokou spotřebu cementu, kterou tamní výrobní závody nestíhají pokrýt. Část stavebních hmot tudíž musí dovážet ze zahraničí, například z Thajska.

Členem sdružení, které cementárnu postaví, je přerovská společnost PSP Engineering Přerov, která vyrobí pece, mlýny a další strojní zařízení. Elektrozařízení a řídicí systémy dodá Siemens Engineering, stavební část zajistí zlínská společnost PSG-International.

Zakázka přispěje mimo jiné i ke snížení českého deficitu při obchodování s Vietnamem. „Po dobu výstavby cementárny se český export do této země zdvojnásobí,“ zmínil generální ředitel Inekon Group Josef Hušek.

Financování oddaluje zakázky O zakázky v zemích Asie a severní Afriky Inekon Group nemá nouzi. Podepsal již smlouvy o podobném rozsahu na výstavbu cementáren v Egyptě, Maroku a Sýrii. Tyto projekty se však zatím opožďují vinou problémů s financováním v souvislosti s globální ekonomickou krizí i vinou administrativních průtahů.

Dalším oborem, ve kterém Inekon Group aktivně působí, jsou dodávky pro veřejnou dopravu. „V současné době řešíme kontrakt na modernizaci lokomotiv v Sýrii. Máme také rozpracovaný kontrakt na dodávku tramvají pro Manilu ve výši zhruba 200 milionů eur, což je pokračování českých dodávek z devadesátých let,“ zmínil Hušek.

Inekon též dodává investiční celky pro obory energetiky, vodárenství a potravinářského průmyslu.

***

ČEŠI STAVÍ U HANOJE

* Nový závod, který jižně od Hanoje postaví konsorcium českých firem vedených Inekon Group, bude vyrábět slínek, což je základní surovina pro výrobu portlandského cementu.

* investorem je vietnamská společnost Phu Son Cement Plant * investice dosahuje 156 milionů eur (3,9 miliardy korun), z toho zakázky pro české firmy činí necelé tři miliardy korun * úvěr ve výši 2,5 miliardy korun poskytne PPF banka s podporou státní pojišťovny EGAP * výrobní kapacita bude 1,1 milionu tun slínku ročně * zdrojem vápence budou kopce nacházející se přímo nad cementárnou, jíl bude dovážen z deset kilometrů vzdálených dolů * konsorcium vedené Inekon Group začne cementárnu stavět v lednu 2011, hotová bude nejpozději do 30 měsíců Zdroj: Inekon Group

Autor:

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...