Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Češi převáželi medvědí maso. Celníkům tvrdili, že je to divočák

Vůz, ve kterém celníci našli medvědí kůži s hlavou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vůz, ve kterém celníci našli medvědí kůži s hlavou | foto: Celní ředitelství BrnoReprofoto

BRNO Dvě medvědí kůže s hlavou a dva kusy nasoleného masa nalezli celníci v autě dvou Čechů přijíždějících ze Slovenska. Muže s úlovkem zadrželi na bývalém hraničním přechodu v Břeclavi. Medvěd hnědý přitom patří k nejpřísněji chráněným živočichům. Pytlákům nyní hrozí dva až osm let vězení.

"Muži tvrdili, že trofeje koupili v hospodě a maso je z divočáka, ale vzhledem ke dvěma kulovnicím ve vozidle byla tato tvrzení více než pochybná," řekla mluvčí celníků Lada Temňáková.

Vyšetřovatelé Celního ředitelství v Brně případ prošetří a následně podají návrh na zahájení trestního stíhání. Za neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy jim hrozí dva až osm let vězení.

Celníci našli i nasolené medvědí maso.

"Dle mezinárodní úmluvy CITES a souvisejících evropských unijních předpisů je medvěd hnědý druh zařazený do seznamu nejpřísněji chráněných živočichů. K případu byl proto přivolán pracovník České inspekce životního prostředí (ČIŽP), který trofeje převzal," řekla mluvčí.

Trestný čin se stal pravděpodobně na Slovensku. Policie, která případ od celníků převezme, proto bude muset spolupracovat s svými slovenskými kolegy. Kromě policejního výslechu čeká dvojici mužů také vysvětlování u ČIŽP. Kdy celníci podají návrh na zahájení trestního stíhání, zatím Temňáková neví.

Muži převáželi lovecké trofeje a maso ve vozidle Mitsubishi Outlander po dálnici D2. Čerstvou nasolenou medvědí kůži s hlavou a dva kusy masa, ke kterým muži nedokázali předložit žádné doklady, nalezli celníci v kufru. Další již vypreparovaná a pravděpodobně starší kůže ležela na zadních sedadlech.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...