Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav -5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko vysílá zpravodajce, aby v Itálii rozkrývali převaděčské sítě

Uprchlíci odpočívají po vylodění v Sicílii | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uprchlíci odpočívají po vylodění v Sicílii | foto: Reuters

PRAHA Uprchlické kvóty odmítáme, ale odpovědnosti se nezříkáme. Proto nabízíme Středomoří finanční pomoc, experty na migraci, letoun CASA, termovize i cvičené policejní psy. Tak zněla oficiální nabídka, kterou premiér Bohuslav Sobotka koncem dubna učinil v Bruselu.

Jak LN zjistily, má česká pomoc ještě jednu neveřejnou položku. Ministerstvo vnitra vyslalo do Itálie, kam letos přes moře dorazilo již více než 55 tisíc nelegálních běženců, také odborníky na takzvaný debriefing. Tedy agenty, kteří se z uprchlíků snaží dostat informace, kolik a komu za nebezpečnou cestu přes moře zaplatili, a hlavně – jak fungují převaděčské skupiny.

„Jsou součástí skupiny odborníků, která ve Středomoří působí. Není v tom ale nic mimořádného. Experti na debriefing pracovali v minulosti třeba také v Maďarsku, je to standardní věc v rámci policejní spolupráce,“ řekl LN Tomáš Haišman, ředitel odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

V rámci unijní operace Triton, která italským úřadům pomáhá zvládat nápor uprchlíků, působí celkem 18 českých policistů. Z toho šest se jich přímo podílí na získávání a vyhodnocování informací.

Zpravodajci v táborech

Práce agentů přímo v uprchlických táborech je klíčová nejen pro italskou policii, ale i pro agenturu Frontex, která jménem celé EU zajišťuje ochranu vnějších hranic unie.

„Sbírají zpravodajské informace o zločincích působících v Libyi a jiných tranzitních zemích. Tímto způsobem Frontex pomáhá italským úřadům a Europolu vjejich snažení rozbít převaděčské sítě, které zneužívají zoufalství běženců,“ vysvětlil Fabrice Leggeri, šéf agentury EU pro ochranu vnějších hranic, který včera pracovně navštívil Prahu.

Na bezpečnostní konferenci mimo jiné vysvětloval, že Frontex neslouží k záchraně běženců na moři, protože k tomu ani nemá mandát. Agentura, která má roční rozpočet 114 milionů eur, podle Leggeriho především chrání výsadu volného pohybu v Schengenském prostoru.

V rámci operace Triton ve Středomoří k tomu má k dispozici tři letadla a 12 lodí. A také hned devět zpravodajských týmů, kde působí zmíněná šestice Čechů.

Italové nemají zájem

Česko v dubnu nabídlo dalších 60 expertů – policistů i odborníků na migraci. Nejen Frontexu, ale i přímo italským úřadům. Ty ale nabídku již odmítly. Ani Frontex se zatím definitivně nerozhodl.

„Zatím čekáme na jejich vyjádření,“ objasnil Tomáš Prouza, státní tajemník pro EU.

Leggeri nicméně s posílením české pomoci Středomoří počítá. „Vím, že členské země by chtěly nejraději vyslat své experty okamžitě. My si ale potřebujeme nejprve vytvořit zásobárnu rezerv, které pak podle potřeby budeme nasazovat,“ řekl Leggeri LN.

Pomoc Itálii, která je uprchlickou vlnou z Afriky zasažena nejvíce, není jediným českým příspěvkem na pomoc migrantům, kteří se touží dostat do vysněné Evropy. Resorty vnitra a zahraničí se chtějí nadále angažovat i v zemích mimo EU. Celkově chce letos Česko na cílenou pomoc v nárazníkových zemích uvolnit na 200 milionů korun, více než dvojnásobek loňské sumy.

Sto milionů půjde na projekty v uprchlických táborech na Blízkém východě, v severní Africe, Turecku a Srbsku. S 50milionovým rozpočtem počítá mise programu Medevac, který je primárně určen pro vážně nemocné děti z válkou postižených oblastí. Dalších 50 milionů jde pak na společné projekty v EU, a to včetně nabídky deseti milionů korun navíc pro Frontex.

Česká pomoc běžencům

Česká republika dá letos na pomoc migrantům v zemích mimo EU zhruba 200 milionů korun.

Polovina půjde na uprchlické tábory, pokračovat bude i lékařský program Medevac.

■ Pomoc uprchlíkům v táborech

  • Jordánsko 45 mil. korun
  • Turecko 30 mil. korun
  • Severní Afrika 10 mil. korun
  • Srbsko 10 mil. korun
  • Blízký východ 5 mil. korun

■ Program Medevac - 50 mil. korun

■ Navýšení rozpočtu agentury Frontex - 10 mil. korun

■ Ostatní programy - 40 mil. korun

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...