Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Češi se dočkali prvního triumfu

Hokejisté vstoupili do Channel One Cupu výhrou nad Finskem po nájezdech * Zítra je čeká Rusko

ESPOO/PRAHA Jako by skutečně v sobě skrýval nějaké kouzlo. Nebo jeho přítomnost zkrátka jen vlévala týmu znovu do žil krev.

Návrat Tomáše Rolinka, kapitána zlatých hochů z Německa, přinesl hokejové reprezentaci první triumf sezony, třebaže „jen“ za dva body. V Espoo Češi porazili domácí Finsko 3:2 po samostatných nájezdech, které rozhodl jedinou trefou Marek Kvapil.

„Trochu to ze mě spadlo. Člověku je nepříjemně, když tým bojuje, najednou dostane gól a může i prohrát,“ řekl kouč Alois Hadamczik. I pro něj to bylo premiérové vítězství po comebacku k národnímu výběru. Ten na listopadovém turnaji Karjala neuhrál jediný bod.

Když Češi k druhému dílu Euro Hockey Tour odlétali, Hadamczik už předem apeloval na stoprocentní přístup. Tentokrát to byli jiní Češi, jimž chyběli Roman Červenka či Martin Škoula, kteří se v Omsku minulý týden stali obětí rváčů z Čechova.

Hadamczikova parta do Channel One Cupu vstoupila statečněji, přestože se již v 2. minutě dostala do pětiminutového oslabení. Josef Vašíček totiž musel putovat za přísně posouzený faul předčasně pod sprchy, a do hry tak vstoupil i třináctý forvard Adamský.

Jenže tým se mohl znovu spolehnout na výborně chytajícího brankáře Jakuba Štěpánka. A sami s postupem času mohli dvakrát udeřit. „Nebylo to ideální, protože kdybychom dostali dva góly, těžko by se nám to dotahovalo. Se štěstím jsme to ubránili,“ uznal gólman.

Poprvé se trefili z hokejky dvougólového Kvapila, jehož střelu vyrazil brankář Tarkki pouze na břevno, od kterého se puk odrazil za čáru. Podruhé pak v 53. minutě, kdy se Lojek dočkal první reprezentační trefy. „Finové jako vždy po ledě lítali, měli velký tlak. Bylo to těžké,“ ocenil soka Kvapil.

Český náskok dokázal soupeř pokaždé vyrovnat. Podruhé se mu to podařilo dokonce jen 20 vteřin před druhou přestávkou. Čechy to i tak nesrazilo, ustáli závěrečný tlak, a v prodloužení si naopak vytvořili několik slibných šancí. Nakonec však došlo k penaltovému rozstřelu – tedy na čtvrtfinálovou reprízu ze zlatého mistrovství. A národní tým ji znovu zvládl lépe.

Tomáš Rolinek s Janem Markem tak mohli oslavit 100. zápas v reprezentačním dresu. Právě jejich druhý útok podal slušný výkon. Jestli na něj dokážou navázat, prověří už v zítřejší bitvě od 12 hodin sborná. Do Moskvy se Češi přesunou během dneška. Turnaj uzavřou v neděli duelem se Švédy, kteří už včera podlehli Rusku 3:5.

***

Finsko 2

Česko 3

po samost. nájezdech

Branky a nahrávky: 40. Komarov (Hytönen, Hietanen), 55. Wirtanen (Karalahti, Tyrväinen) - 17. Kvapil (Koukal, Irgl), 53. Lojek (Marek, Irgl), rozhodující nájezd Kvapil. Rozhodčí: Björk, Lärking (oba Švéd.) - Kekäläinen, Terho (oba Fin.). Vyloučení: 5:5, navíc Vašíček (ČR) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 5271. Třetiny: 0:1, 1:0, 1:1 - 0:0.