Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Češi se drží v investování při zdi

Česko

Opatrnost Čechů při investování s krizí jen narostla. Až 70 procent majetku mají lidé v hotovosti a bankách

PRAHA Finanční krize velmi výrazně ovlivnila chuť a ochotu českých domácností aktivněji pracovat s vlastními úsporami, a to na několik dalších let. Konzervativní přístup, který byl již dříve vlastní mnoha domácnostem v tuzemsku, si nyní osvojují i další lidé. Výsledkem je rostoucí podíl finančního majetku, který mají lidé doma v hotovosti či na účtech v bankách a stavebních spořitelnách.

Právě v nejlikvidnějších aktivech, která lze snadno převést na hotové peníze, mají Češi uloženu drtivou většinu svého finančního majetku. Podle odhadů bank, pojišťoven a penzijních fondů jde zhruba o 70 procent finančního majetku českých domácností. Toto číslo přitom neklesá, po krizi naopak pozvolna narůstá.

Pozvolný návrat do fondů Větší příklon českých domácností k bezpečnějším a méně úročeným aktivům je možné dobře pozorovat kupříkladu na podílových fondech. V době, kdy v celém světě zuřila finanční krize (rok 2008 a první čtvrtletí 2009), lidé z fondů masivně prchali a zaznamenávali ztráty v desítkách procent.

Jen za rok 2008 se majetek domácností ve fondech snížil o více než 71 miliard korun, za loňské první čtvrtletí to bylo dalších asi 31 miliard korun. V dalších třech čtvrtletích 2009 se lidé do fondů zase vraceli, ale velmi opatrně.

Loňská a částečně předloňská finanční krize byla takovou lekcí pro drobné investory, že se z ní řada z nich ještě úplně nevzpamatovala, respektive finančně nezotavila. „Proto není divu, že se lidé vracejí k investování do fondů jen velmi opatrně a s daleko větší obezřetností, než tomu bylo dříve,“ upozornil Jan Bárta, generální ředitel ČSOB Investiční společnosti.

Návrat lidí do fondů je nyní velmi pozvolný. Pokud lidé vůbec nakupují podílové listy, tak hlavně v případě fondů spojených s nejmenším investičním rizikem. To znamená zejména fondů peněžního trhu. Část peněz také končí ve stále oblíbenějších zajištěných fondech.

„Na nárůsty majetku fondů okolo 25 procent ročně v letech 2002 až 2007 můžeme již zapomenout. To se již opakovat nebude. Zvyšování úspor lidí ve fondech bude sice pokračovat, ale výrazně pomalejším tempem,“ uvedl předseda Asociace pro kapitálový trh Josef Beneš. Pro letošní rok neočekává nárůst větší než deset procent.

Hotovost je král Neochota Čechů více pracovat s vlastními penězi, která se zvýšila v důsledku finanční krize, se projevuje i značným objemem hotovosti v portfoliu domácností. Objem peněz, které Češi neumisťují na finančním trhu, ale drží doma „v matracích“, se pohybuje podle odhadů ekonomů minimálně okolo 60 miliard korun. Na každého Čecha tak vychází hotovost šest tisíc korun.

Za poslední rok také výrazně narostl objem peněz, které mají domácnosti uložené na běžných účtech v bankách. Zatímco na konci roku 2008 to bylo podle údajů ČNB 604,4 miliardy korun (včetně evidovaných kontokorentů), na konci loňského listopadu to bylo již 648,7 miliard korun.

Meziroční nárůst (respektive za 11 měsíců) přes 44 miliard korun na běžných účtech je výsledkem obav lidí z investování. Mnoho domácností totiž na počátku loňského roku stáhlo peníze z fondů a dalších investic. Bály se totiž, že o velkou část těchto aktiv mohou v důsledku krize přijít. Tyto peníze často skončily na pojištěných bankovních vkladech. V mnoha případech tam jsou dosud, protože si lidé stále nejsou jistí, zda již nastal vhodný čas k opětovnému investování.

Zájmu lidí se v posledním roce těšily také termínované vklady. Jen za loňské první čtyři měsíce tam lidé uložili téměř 24 miliard korun. V průběhu dalších měsíců peníze přesouvali jinam. Podle posledních údajů ČNB je na termínovaných vkladech přes 721 miliard korun.

***

Rozložení úspor českých domácností

(v procentech)

Hotovost 11%

Bankovní depozita 41%

Stavební spoření 16%

Akcie a dluhové cenné papíry 2%

Podílové a zajištěné fondy 12%

Pojištění a penzijní připojištění 18%

Úspory Kam Češi ukládají peníze

V důsledku ekonomické krize se utvrdil konzervativní přístup Čechů k investování a nakládání se svým majetkem. V převážné většině tvoří majetek českých domácností zejména hotovost, bankovní depozita, kam patří i stavební spoření. V těchto bezpečných, zato ale poměrně nízko úročených aktivech mají Češi téměř 70 procent svého majetku. Zhruba necelou pětinu finančního majetku mají české domácnosti v životních pojistkách a penzijním připojištění.

Vlivem krize se výrazně snížil podíl majetku v podílových fondech. Podle odhadů tam domácnosti mají uloženo zhruba okolo 12 procent svých finančních aktiv. Ještě řadu let potrvá, než se objem těchto aktiv dostane na hodnotu z roku 2007. Tehdy měly domácnosti ve fondech uloženo asi 315 miliard korun. Naproti tomu ke konci uplynulého roku to bylo zhruba 233 miliard korun. Na akcie a dluhopisy pak připadají jen necelá dvě procenta majetku.

Autor: