Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina -2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Do hospod a restaurací jedině po registraci. Prymula chystá další covidové opatření, termín ale neuvedl

Restaurace a bary v Česku musejí od čtvrtka zavírat nejpozději ve 22:00. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Restaurace a bary v Česku musejí od čtvrtka zavírat nejpozději ve 22:00. | foto: Petr LundákMAFRA

PRAHA Z vrchního se stane tak trochu úředník. Bude hostům rozdávat formuláře, kam zanesou osobní údaje. Štos papírů pak bude měsíc schraňovat.

„Plánujeme podobné opatření jako v Německu, že se lidé po příchodu do restaurace zapíší. Výrazně to usnadní trasování,“ pronesl včera při poslaneckých interpelacích ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Odkdy bude nařízení platit, neřekl. Údaje o hostech by se neměly dostat do nepovolaných rukou.

„Zvládají to v Německu, zvládneme to i tady,“ řekla serveru Lidovky.cz šéfka plzeňské restaurace a hotelu Purkmistr Martina Köhlerová.

Restaurace se považují z hlediska nákazy koronavirem za rizikové, a proto se jich týká řada omezení. Třeba zavírací doba nejpozději v deset večer a přibude i nařízení, aby u jednoho stolu sedělo nejvýše šest lidí.

Povinná registrace po příchodu do restaurace není žádnou českou raritou. Naposledy ji od pondělí zavedlo rakouské hlavní město Vídeň. Jde o model, jenž by měl být velmi podobný tomu, který pro Česko „designuje“ ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Hostinští budou rozdávat návštěvníkům jednotlivé formuláře. Nepůjde o žádné seznamy jmen, z nichž by někdo další mohl vyčíst, kdo a kdy restauraci navštívil. Tedy nic k volnému nahlédnutí pro manželky nebo zaměstnavatele. Listiny budou restaurace uchovávat měsíc.

Důvod je jednoduchý: úřady do nich budou moci nahlédnout, když budou například vědět, že nakažený člověk strávil v podniku večer a mohl nakazit další lidi.

Restauratéři, kteří odmítnou formuláře předkládat, musí ve Vídni počítat s pokutami. Jak to bude s případnými tresty v Česku, zatím Prymula neupřesnil. „Myslím, že pro hospody to bude představovat další zátěž. A navíc tam hosté mohou uvádět falešné údaje,“ myslí si například Antonín Kupec, který pracuje v Praze jako psychoterapeut a jako občasný host restaurací vnímá potíže, které hospodští kvůli epidemii zažívají.

Ve Spojeném království či Německu zavítá do restaurace čas od času host jménem Mickey Mouse či Batman. Tomu se ovšem tamní úřady snaží zabránit. Třeba v Severním Porýní – Vestfálsku mají hospodští povinnost kontrolovat, zda hosté neuvádějí smyšlená jména, a vyzvat je k nápravě. Pokud tak neučiní, hrozí pokuta 250 eur. Podobné je to i v Bavorsku. Tam musí vyplnit adresu a telefonní číslo. Tresty mohou dostat i provozovatelé, pokud nebudou nařízení plnit. Sankce je až tisíc eur.

Ve Spojeném království je zapisování elektronické, u nás bude zřejmě stačit tužka a papír jako v Německu. „Je to pro nás další komplikace, ale hostů teď chodí tak málo, že se s papírováním obsluha dokáže popasovat. Jen by mě zajímalo, jak opatření půjde dohromady s pravidly GDPR,“ konstatuje Martina Köhlerová z restaurace a hotelu Purkmistr v Plzni.

S přispěním Miroslava Petra

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč
SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč

Sportuješ a ráda se hýbeš? Chceš svou snahu zefektivnit i vhodným jídelníčkem, ale nevíš, jak na něj? Nyní máš jedinečnou příležitost vyhrát...