Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi šetří – neberou plnou nádrž

Česko

PRAHA S rostoucími cenami se po svém vyrovnávají i mnozí spotřebitelé. Příkladem je domácí trh s pohonnými hmotami.

Rekordně vysoké ceny nafty a benzinu zatím netlumí chuť lidí používat motorová vozidla, ale zajímavě působí na psychologii řady motoristů, upozorňují provozovatelé čerpacích stanic.

Lidé se snaží „ušetřit“ tím, že u pump často neberou plnou nádrž, ale pouze její část.

„Je řada motoristů, kteří takto čerpají pohonné hmoty. Je to ale jen otázka psychologie. Tito řidiči, pokud doopravdy neomezí provoz svého auta, musejí častěji zajíždět k čerpacím stanicím. Celkově během měsíce pak stejně načerpají srovnatelné množství paliva jako dříve,“ potvrzuje Václav Loula ze společnosti Benzina.

To, že na celkovou konečnou spotřebu pohonných hmot nemá toto specifické spotřebitelské chování pražádný vliv, potvrdil rovněž generální sekretář České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu Miloš Podrazil.

„Nemohu říci, že by se v České republice kvůli vysokým cenám benzinu a nafty prodávalo méně pohonných hmot než dříve, právě naopak. Prodej stále pozvolna narůstá,“ řekl Podrazil.

Objemy prodejů čerpacích stanic se tak kvůli rostoucím cenám benzinu a nafty příliš nemění. „Lidé tankují pořád stejně... Kvůli cenám paliva akorát teď více nadávají,“ s úsměvem odvětila provozovatelka čerpací stanice Benzina v Praze na Žižkově.

Podobné ohlasy je možné slyšet i od majitelů nebo provozovatelů většiny čerpacích stanic ve zbytku republiky.

Průměrné ceny pohonných hmot byly v minulém týdnu podle Českého statistického úřadu u nejprodávanějšího benzinu Natural 95 32,63 Kč za litr, nafta se prodávala v průměru za 34,96 Kč za litr.

Před rokem přitom průměrná cena litru naturalu činila 30,50 a u nafty se jednalo o 28,30 koruny. Za posledních dvanáct měsíců tak nejprodávanější benzin podražil zhruba o sedm procent, zatímco cena nafty vzrostla dokonce o více než 23 procent.

***

Je to jen otázka psychologie. Tito řidiči, pokud doopravdy neomezí provoz svého auta, musejí častěji zajíždět k čerpacím stanicím.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat