24. července 2019 16:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Češi si nejvíce váží lékařů a zdravotních sester, nejméně naopak poslanců

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

PRAHA Za nejprestižnější povolání Češi nadále považují lékařskou profesi, následují vědci a zdravotní sestry. Naopak nejméně si lidé cení poslanců, jen o něco lépe než oni skončilo povolání uklízečky a kněze. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). V porovnání s průzkumem z roku 2016 se žebříček prestiže profesí změnil minimálně.

Lidé hodnotili 26 profesí, kterým mohli udělit od jednoho do 99 bodů. Dlouhodobě se v čele žebříčku drží lékaři, za kterými zastávají další profese většinou o více než deset bodů. Letos jim 45 procent občanů udělilo maximum bodů, průměrná prestiž lékařské profese tak činila 88,6 bodu. Druzí vědci získali průměrných 77,3 bodu a 11 procent maximálních hodnocení.

Vedle toho poslanci, kterých si podle průzkumu lidé cení nejméně, zaznamenali průměrné hodnocení 31 bodů. Profese uklízečky obdržela od Čechů v průměru 34,5 bodu. Proti tři roky starému průzkumu si tak polepšila o zhruba pět bodů, což ji vyneslo z poslední příčky na současnou předposlední.

Proti roku 2016 si polepšili také zdravotní sestry, soudci, zemědělci, projektanti, policisté, vojáci nebo bankovní úředníci.

„Protože prestiž profese lze vnímat jako určitý průsečík sociální struktury společnosti s její hodnotovou strukturou, tak toto zjištění znamená, že naše společnost je v ohledu významu duševní a fyzické práce, významu kvalifikace či určitých oblastí společenské práce stabilizovaná,“ uvedli autoři průzkumu.

Podle jejich zjištění lidé s výučním listem hodnotí prestiž dělnických profesí lépe než vysokoškoláci. Obě tyto skupiny se pak shodují na hodnocení sekretářek a výrazně se neodlišují ani v hodnocení profesí, které předpokládají vysokoškolské vzdělání, jako jsou vědci, projektanti nebo manažeři. Rozdílně ale vnímají profese programátora nebo poslance, kterých si více cení vzdělanější lidé.

CVVM provedlo průzkum v první polovině července mezi tisícovkou lidí starších 15 let.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz