Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Češi si připomenou Castrovu osobnost. Uctí jej v Brně a pražském sídle komunistů

Česko

  8:00
PRAHA - Příznivci vůdce kubánské revoluce Fidela Castra v Česku se sejdou, aby uctili jeho památku. Vzpomínkové shromáždění k připomenutí osobnosti někdejšího prezidenta Kuby proběhne ve čtvrtek v budově ÚV KSČM v Praze. Už v neděli na Castra zavzpomínají v Brně. Obě akce organizuje Společnost česko-kubánského přátelství.

Fidel Castro salutuje. foto: Reuters

Filip ve Vietnamu: Revoluční doba nastává. Leninem si nepomůže, míní politolog

Zatímco pro mnohé byl Fidel Castro diktátor a masový vrah, jež má na svědomí tisíce lidských životů a přivedl hospodářství Kuby ke kolapsu, někteří v něm vidí bojovníka za svobodu kubánského lidu, díky němuž se zlepšilo zdravotnictví a zvýšila vzdělanost obyvatel. Právě druhá skupina - Castrovi příznivci, vzpomene na jeho odkaz v nadcházejících dnech i v České republice.

Společnost česko-kubánského přátelství (SČKP)

  • Dobrovolné sdružení občanů České republik.
  • Cílem společnosti je rozvíjet přátelství a solidaritu s kubánským lidem a napomáhat šíření objektivních informací o dění na Kubě a jejím mezinárodním postavení.
  • Založena v roce 1992. Navazuje na dřívější Výbor československo-kubánského přátelství z roku 1976.

„Fidel Castro byl především člověk, pod jehož vedením se z Kuby stala jedna z nejvýznamnějších zemí Hnutí nezúčastněných zemí, což je mezinárodní organizace zhruba 120 zemí, které nejsou zapojené do žádného mocenského bloku,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz Ludvík Šulda, předseda Společnosti česko-kubánského přátelství. Právě toto sdružení pietu organizuje.

„Chceme připomenout a uctít památku bývalého dlouholetého kubánského prezidenta a vrchního velitele kubánské revoluce,“ přiblížil záměr shromáždění, které se uskuteční ve čtvrtek od 17 hodin v budově komunistické strany v pražské ulici Politických vězňů. K výběru tohoto místa se organizátoři uchýlili, neboť se domnívají, že pro akci podobného druhu je uzavřený prostor vhodnější než veřejné prostranství.

Fidel Castro se svým bratrem Raúlem (vlevo) v roce 1957 v době partyzánského...
Fidel Castro hovoří v únoru 1959 k davu v průběhu triumfálního pochodu na...

Ačkoliv se pieta koná v sídle KSČM, komunisté se na její organizaci podle svých slov nepodílejí. Setkání nicméně vítají. „Záměr a obsah akce je v souladu s naším názorem na Fidela Castra a jeho odkaz. Konkrétní provedení akce, kdo tam bude hovořit a jak to bude vypadat, ale netušíme. Pouze jsme poskytli prostor,“ uvedl tajemník KSČM Praha Viktor Pázler.

Vymýcení negramotnosti, pokles úmrtnosti dětí

Castra se sdružení rozhodlo uctít za jeho zásluhy nejen v jeho domovině. Šulda je přesvědčený, že Castro měl na Kubu a celý region pozitivní vliv až do svých posledních dní. Soudí tak kvůli jeho neúnavné snaze posílit regionální solidaritu a prosadit mírový proces v Kolumbii.

‚Ať žije Fidel‘

„Kubě se podařilo vymýtit během jeho (Castrovy – pozn. red.) vlády více než 25 % negramotnost a její alfabetizační programy pomohly výrazně snížit negramotnost v řadě dalších zemí či ji zcela vymýtit. Na Kubě klesla výrazným způsobem dětská úmrtnost, která je nyní jednou z nejnižších na celém světě. Stejně tak kubánské zdravotnictví a školství je dáváno mezinárodními organizacemi za příklad,“ argumentuje Šulda Castrovo význam pro největší karibskou ostrovní zemi.

Podle něj navíc Kuba nikdy k propagování svých myšlenek a idejí nepotřebovala vyvolávat války na rozdíl od jiných států. Naopak je šířila prostřednictvím lékařů, učitelů či díky svému lidskému a intelektuálnímu bohatství.

Dorazí Semelová i Filip

Během odhadem hodinového čtvrtečního programu budou předneseny krátké proslovy, a to především představiteli Společnosti česko-kubánského přátelství (SČKP). Pozváni jsou ale rovněž komunistický předseda Vojtěch Filip, předsedkyně Meziparlamentní skupiny Česká republika-Kuba Marta Semelová (KSČM) či zástupci kubánské ambasády. Promítán bude také krátký film mapující život a dílo bývalé kubánské hlavy státu.

Lidé se zatím bojí přiznat radost, říká o Castrově smrti Slovák na Kubě

Na akci jsou podle Ludvíka zváni všichni přátelé a sympatizanti Kuby, kteří si chtějí důstojným způsobem Castrovu památku připomenout. Podobné setkání se uskuteční i v Brně, kde se s Castrem rozloučí na Moravském náměstí u pomníku Rudoarmějců. Pieta proběhne přesně v době jeho pohřbu, tedy již tuto neděli ve 13 hodin. Podle brněnského předsedy SČKP Jozefa Štofana jsou vítány květiny, svíčky i vlaječky.

Děti čekají v Kubě na příjezd karavanu s popelem Fidela Castra.

Fidel Alejandro Castro Ruz, jak z ní jeho celé jméno, zemřel minulý pátek ve věku 90 let. Kuba vyhlásila k uctění jeho památky devítidenní státní smutek. Po celé zemi jsou tak spuštěny vlajky na půl žerdi, omezily se veřejné oslavy, konají se shromáždění a občané mají možnost přísahat věrnost vůdci kubánské revoluce.