Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vánoce po česku: dobroty pro medvědy i rybí polévka od primátora

Česko

  13:17aktualizováno  14:43
PRAHA - Češi po celé republice slaví Vánoce. Někdo dal přednost lyžování na horách, jiní zase hrají divadlo nebo se šli podívat na medvědy. Na Staroměstském náměstí se rozdávala tradiční rybí polévka, na kterou pražané už od jedenácti hodin stáli frontu.

Na dvacet otužilců se 24. prosince vykoupalo v jablonecké přehradě při tradičním vánočním setkání. foto: ČTK

Na Staroměstském a na Václavském náměstí v centru Prahy rozlévali zástupci radnice tradiční rybí polévku. O polévku, do které letos kuchaři přidali koňak a karamel, byl velký zájem. Přišli ji ochutnat nejen lidé bez domova, ale i turisté a Pražané. U stánků na Staroměstském náměstí byla už před začátkem v 11:00 fronta asi dvou stovek zájemců.

Polévka z 300 kilogramů kaprů

Základem polévky byl vývar připravený z 300 kilogramů kaprů a 50 kilogramů rybích hlav. V polévce bylo přes 100 kilogramů kořenové zeleniny a téměř tři litry koňaku, jikry, mlíčí a karamel.

"Na polévku chodíme každý rok, patří to ke svátkům. Je to příjemný zvyk," řekla seniorka na Staroměstském náměstí. Další návštěvnice se těšila především na to, že ochutná jiný recept, než podle jakého vaří rybí polévku doma. "Jsem zvědavá, jak to bude chutnat, je to takové nezvyklé," řekla.

Na Staroměstském náměstí polévku rozléval pražský primátor Tomáš Hudeček a někteří radní. Připraveno bylo 2000 porcí. "Od té doby, co jsem v zastupitelstvu, sem chodím každý rok s tím, že napřed jsem zde polívku jedl, pak jsem ji rozléval a dnes ji mám i takto na starosti," řekl novinářům Hudeček, který považuje rozlévání polévky i za dobrou příležitost k tomu, aby Pražanům popřál hezké svátky.

Medvědi už dárky dostali

Po několikadenní dietě už oslavili Vánoce medvědi v zámeckém příkopu v Českém Krumlově. Medvědář Jan Černý jim už časně ráno připravil šestimetrové vánoční stromky, na které zavěsil pamlsky. Medvědí hodování začalo v 10:00, během necelých tří hodin je při jarním počasí sledovala tisícovka návštěvníků. Tradičně nechyběla živá kapela, čaj s medem a cukroví.

Po několikadenní dietě už oslavili Vánoce medvědi v zámeckém příkopu v Českém Krumlově.

"Lidé jsou disciplinovaní, nikdo medvědům kromě občasného jablíčka nehází přinesenou potravu," řekl Černý. Devětadvacetiletí Vok a Kateřina, rodiče večerníčkových medvídků Vojty, Kuby, Matěje, Honzíka a Elišky, a také medvědice Marie Terezie, jsou jednou z atrakcí zámku. Aby štědrovečerní hodování zvládli, předchází mu mírná úprava jídelníčku. Dostávají víc pít a dostatek rybího tuku. "Kdyby byli přežraní, nebyli by akční, lidem by se jen ukázali a zase zalezli," vysvětlil Černý.

Vánoční koupel v jablonecké přehradě Mšeno

Koupáním v jablonecké přehradě Mšeno slavily Štědrý den dvě skupiny odvážlivců, judisté a vodáci z dračích lodí. Do přehrady, částečně ještě pokrytou ledovým škraloupem, se vrhlo asi 25 lidí, mezi nimi i dvě děti.

Na dvacet otužilců se vykoupalo v jablonecké přehradě při tradičním vánočním setkání.

"Čekal jsem, že to bude teplejší," třásl se desetiletý Adam Lank. Původně si myslel, že se po několika minutách plavání zahřeje, z vody ale vyběhl asi po 20 vteřinách. Voda i vzduch měly asi tři stupně Celsia.

Vánoce na lyžích

Do horských středisek na východě Čech vyrazily tisíce lyžařů. Na sjezdovkách tam leží až 60 centimetrů sněhu. Podle vlekařů jsou sněhové podmínky dobré, lyžařům však zimní radovánky na Štědrý den ztrpčovala mlha.

Stovky lidí lyžovaly i v západních čechách. O Štědrý den jsou v provozu například šumavské areály Špičák, Nad Nádražím, Samoty a Belveder, v Krušných horách se zas lyžovalo na Klínovci, v areálu Novako nebo na Perninku. "Lyžování se obešlo bez úrazů," řekli členové horské služby z obou pohoří. Kvůli nepříznivému počasí z minulých dní, které zhoršilo podmínky, v některých zimních areálech vleky stojí.

Dobrovolníci sehráli divadlo o narození Ježíše Krista

Na šest desítek amatérských herců na prostranství u kostela v Měříně na Žďársku sehrálo tradiční biblický příběh o narození Ježíše Krista. Mezi herci nechyběl kůň, ovce, oslík a dva velbloudi, v kolébce leželo živé miminko představující Ježíška. Dopolední představení v mrazivém větru sledovaly přibližně dvě tisícovky diváků, další se uskuteční ve 20:30.

Na šest desítek amatérských herců sehrálo 24. prosince na prostranství u kostela v Měříně na Žďársku již podesáté tradiční biblický příběh o narození Ježíše Krista. Mezi herci nechyběl kůň, ovce, oslík a dva velbloudi, v kolébce leželo živé miminko předst

Lidová oslava Vánoc se v Měříně letos uskutečnila podesáté. Na rozdíl od minulých let odpadly problémy s obsazováním zejména mužských rolí. "Zájem projevila spousta mladých kluků, vrátili se také herci, kteří byli obsazeni v prvních ročnících," řekla ČTK scenáristka a režisérka Tereza Motyčková z pořádajícího měřínského sdružení Rybníkáři a přátelé. Podle ní proto skončily úvahy o tom, že by se tradiční vánoční představení mohlo konat jen každý druhý rok. "Máme nový elán, divadlo bude každoročně," dodala.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat