Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi stále kupují kradené věci. Bazary nahradil web

Česko

  10:00
PRAHA - Policisté v Česku každoročně řeší přes sto dvacet tisíc nahlášených krádeží. Kradené zboží ale nemizí ve vzduchoprázdnu. Podle policie ve většině případů nesměřuje ani za hranice. Kupují si je lidé v Česku.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Mnohdy ani nemusí tušit, že věc, kterou si vybrali, pochází z krádeže. Oproti dřívějšku, kdy policie uváděla, že odcizené předměty končí většinou v bazarech, se situace mění. Hlavní roli nyní hraje internet.

"Při prodeji kradeného zboží se využívá internetových aukcí a obchodů, kde jsou tito lidé poměrně anonymní," tvrdí náměstek policejního prezidenta pro kriminální policii Viktor Čech.

Na serverech sice funguje zasílání aktivačních přihlašovacích údajů na jméno a konkrétní adresu, žádný sofistikovanější systém kontroly původu nabízeného zboží ale neexistuje.

"V současné chvíli máme přes milion šest set tisíc uživatelů. Kontrolovat jednotlivé položky v tomto objemu není možné," řekla včera LN šéfka největšího tuzemského aukčního serveru Aukro.cz Pavlína Zábojníková.

Podrobnosti o nákupu přes web a další zajímavosti si přečtěte v sobotním vydání deníku

Autor:
Témata: Česko, policie

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat